Ocenění

Preapolalyptická detektivní škola (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 13 června 2015 8.45

Konec světa je téma vděčné, oblíbené a v poslední době i možná poněkud vytěžené. Povětšinou jde o příběhy o lidech, kteří nálet mimozemšťanů, výbuch atomové bomby, povstání zombies nebo naštvaných pidimužíků z alternativní dimenze přežijí a svými malebnými životními příběhy okouzlují dobu postapokalyptickou. Knih a filmů situovaných jako postapo najdeme kvanta, a pokud se k žánru přihodí i dystopické romance, které se na téhle vlně popularitě rádi svezou, dá to v knihkupectví hodně práce se probojovat k něčemu jinému, novému, svěžímu. Od lesa na to jde americký spisovatel Ben H. Winters se svým Posledním policajtem. Svůj svět i životy svých postav postavil do doby před neodvratně se blížící apokalypsou…

Posledni_policajt_obalka

Asteroid Maia je dosud vzdálený světelné roky od povrchu naší malé planety, ale sdělovací prostředky či snad tajné služby udělaly chybičku a vypustily informaci, že během jisté doby jistojistě narazí do Země a lidskou civilizaci promění v prach. Je zajímavé pohlédnout na situaci Wintersovou optikou a sledovat, jak lidi přestávají chodit do práce, přibývá sebevražd (či vražd?), anebo jak se někteří snaživci vstříc jisté smrti hodlají obohatit na těch posledních, co zůstávají při smyslech. V tomto zřídle chaosu a zmatku, které autor dokáže opravdu živě vykreslit, se nedávno povýšený policista Henry Palace pokouší vysledovat, zda je oběšený úředníček z toalet McDonaldu opravdu jedním z mnoha sebevrahů, anebo za tím vším stojí někdo jiný.

Stejně jako premisa románu je i celý děj přímočarý a v jádru jde o klasickou detektivku odehrávající se ve světě na prahu svého konce. Najde se i pár neduhů, zvlášť pokud nepatříte mezi fanoušky pomalých detektivních pátrání bodrého hrdiny a jeho méně schopných či lehce natvrdlých kolegů. Rozjezd příběhu je opravdu hodně pozvolný, a docela dlouho trvá, než se vůbec rozkoukáme po polozničeném světě, nebo se dozvíme něco podstatného o životě našeho reka. Zaráží také Palaceova touha vyřešit případ stůj co stůj, stejně jako fakt, že si s koncem světa vůbec nedělá těžkou hlavu, což jsou logické hříčky ponechané na rozřešení čtenáři. Přesto jde o kvalitní detektivku, jen je třeba smířit se s pomalejším tempem vyprávění a neztratit důvěru. A jelikož se jedná o první díl trilogie, nezbývá nám než si počkat, co Winters přichystá do dalších pokračování a tajně doufat, aby přidal na šťavnatosti.

Ben H. Winters: Poslední policajt

brožovaná, překlad Miroslava Polová, obálka Milan Malík, 272 stran, 229 Kč

Související články:

Poslední policajt čelí zkáze Země (ukázka)

TRITON-logo

1 363 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

 1. Komentáře by Ronkar — 13.6.2015 @ 11.15

  Mě se líbí námět, ale recenze mě tedy ke koupi nepřesvědčila.

 2. Komentáře by Julianne — 13.6.2015 @ 11.52

  „Asteroid Maia je dosud vzdálený světelné roky od povrchu naší malé planety.“
  Zachycení asteroidu na světelné roky daleko? Slušná detekční kapacita.
  Zajímalo by mě, jestli o světelných letech píše sám autor, nebo se to jen vloudilo do recenze. Aby ohrozil Zemi v horizontu jediného lidského života, musel by se navíc tak vzdálený asteroid pohybovat šílenou rychlostí.
  Ne že by to vůbec v principu nešlo; jen mě to v recenzi zarazilo, a jelikož jsem se ke knize ještě nedostala, nevím, jak to autor pro příběh zařídil.

 3. Komentáře by Martin Sust — 13.6.2015 @ 13.55

  No jo, to bude hooodně rychlej asteroid. Holt, Mája, Mája, Mája zas míří mezi nás…

 4. Komentáře by Kim — 13.6.2015 @ 17.42

  za mne palec nahoru kniha dobrá.

 5. Komentáře by MaMs — 14.6.2015 @ 16.38

  To Julianne: Omlouvám se za mystifikaci, mělo to znít poetičtěji – podle autora je fakticky asteroid od Země vzdálený na začátku knihy dvě stě osmdesát miliónů mil (s.25)…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.