Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 58 – Hideo Nakata 1/2

Autor | Aktuality | Pátek 28 června 2013 7.15

Průřezem tvorby osobitého japonského tvůrce Shin’ya Tsukamota jsme otevřeli široké téma audiovizuální fantastiky, jakým bezesporu asijský horor je. Nejde jen o tradiční japonská vyprávění o nadpřirozených bytostech (kaidan), která děsila posluchače už od dvanáctého století, své slovo i obrovskou inspiraci dodali fanouškům i filmaři korejští a další. Dnešní díl Pozoruhodných počinů vzpomene nejen opravdu nezapomenutelný horor, jenž se dočkal pokračování i remaků pro euroamerické obecenstvo v obou svých pokračováních. Hideo Nakata, režisér, kterému se tentokrát budeme věnovat, ovšem zdaleka není jen režisér jednoho snímku. Má za sebou mnohem víc zajímavé práce, která rozhodně potěší nejen fanoušky japonské audiovizuální fantastiky. Pojďme si ji představit.

Z debutu Hideo Nakaty Honto ni atta kowai hanashi: Jushiryou (Ghost, Death & Spirit, 1992) je rozhodně znát jeho láska ke kaidan příběhům, ovšem málokdo by se po zhlédnutí tohoto povídkového video filmu odvážil tvrdit, že pod stejným vedením vznikne jeden z nejpovedenějších hororů audiovizuální fantastiky. Přelomovým snímkem v Nakatově kariéře byl ovšem hororový příběh Joyuu-rei (Ghost Actress nebo Don´t Look Up, 1996). Nejenže se zde poprvé objeví silná atmosféra kaidan příběhů i babizna v bílé haleně, poprvé zde také režisér spojil své tvůrčí schopnosti se scénáristou Hiroshi Takahashim a naznačil styl, jakým se později začal ubírat nejeden hororový snímek. Když tento snímek zhlédl Suzuki Koji, populární japonský spisovatel hororu a autor knihy Ringu, byl režijní prací Hideo Nakaty unešený. A tak, v silném tandemu se schopným scenáristou, již nechybělo nic k tomu, aby se na stříbrných plátnech celého světa objevil vskutku přelomový snímek.

Kruh (Ringu, 1998) se pod jeho vedením stal brzy fenoménem a nová hororová hvězda – Sadako – se stala zakrátko takřka ikonou. Snímek získal festivalové ceny, ohlas kritiky i diváků předčil veškerá očekávání, a tak bylo velmi brzy rozhodnuto o dalším pokračování. Ovšem diváci se dočkali nejen pokračování pod taktovkou Hideo Nakaty. Podle původního scénáře Hiroshi Takahashiho se ujal amerického remaku v té době neznámý Gore Verbinsky a jeho Kruh (The Ring, 2002) slavil stejné, ne-li větší úspěchy. Hvězda vlasaté bledé mrtvé dívky Sadako se rozzářila. Porovnáme-li jiné nositele hrůzy, musíme uznat, že množstvím snímků se s dlouhovlasou dívkou mohou jen málo rovnat. Čím to je? Na rozdíl od vytvořených charakterů typu Freddie Krueger, máme u snímku Kruh co do činění s jednou z tradičních forem japonského zobrazování duchů. Yūrei – duchové těch, kteří zemřeli za násilných či jinak vypjatých okolností nebo nebyli pochováni podle pravidel, se objevili v tradici kaidan přibližně v 17. století a jejich příběhy i zobrazování mělo už tehdy určitá pravidla. Tvůrci tedy čerpali nejen z knižní předlohy, ale především z mnoha vyprávění se stejně tematickou postavou. Sadako byla tedy inspirována osudy nešťastníků z prastarých vyprávění.

Ještě před premiérou amerického remaku stihl natočit Hideo Nataka pokračování Ring 2 (Ringu 2, 1999). Scénáře se opět ujal Hiroshi Takahashi a stejně jako v případě prvního dílu byl použit při natáčení amerického remaku druhého dílu z roku 2005. Co je ovšem zajímavé je fakt, že režie se opět ujal Hideo Nakata, a tak byl jeden scénář natočen dvakrát stejným režisérem pod rozpočtem různých produkcí. Tento postup se ale neosvědčil, druhé pokračování v amerických reáliích spíše čerpá ze síly původních snímků. Sadako ovšem neinspirovala jen americké tvůrce, remake natočila i korejská produkce, ale pod vedením Dong-bin Kima neslavila takové úspěchy. Mnohem úspěšněji si vedla ve snímku Ring 0 – Zrození (Ringu 0: Bāsudei, 2000), který ji představil a podrobněji přiblížil její příběh. Hideo Nakata na tomto snímku nespolupracoval, ale jako scenáristu lze opět ocenit Hiroshi Takahashiho. V minulých dvou letech natočila japonská produkce snímek Sadako a chystán je i Sadako 2, oba ve 3D. Sám Hideo Nakata rovněž ohlásil návrat k této tématice a jeho Ring 3D je ohlášen na rok 2015 a měl by být točen opět v americké produkci. Ovšem nejen Sadako je pro fanoušky audiovizuální fantastiky zajímavá, příště se budeme věnovat i dalším příběhům, které nám Hideo Nakata režijně zprostředkoval.

892 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.