Ocenění

Když Moebius do ráje Citroënem letěl… (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 19 června 2018 10.00

Legendárního francouzského komiksového kreslíře Jeana Henri Gastona Girauda není potřeba představovat. Výtvarník mezi komiksovými fanoušky známý pod pseudonymem Moebius se nesmazatelně vryl do povědomí českých fanoušků komiksu především svou častou spoluprací s neméně věhlasným scenáristou Alejandrem Jodorowským (Incal, Andělské drápky, Šílená ze Sacré-Coeur), ale také bezhlasým příběhem Arzach vytvořeným dle vlastního scénáře, anebo nedávno vydaným výborem kratších prací Dlouhý zítřek a další příběhy. Moebius je celosvětově uznávaným géniem komiksové kresby, ovšem jako scenárista nijak zvlášť neproslul. O to větší zvědavost vzbuzuje objemný Svět Edeny, jenž se skládá z několika souvisejících částí. Zvláště při vědomí toho, že cyklus vznikl na základě příběhu, jenž byl původně čistě komerční zakázkou…

Svet-Edeny-obalka

V první polovině osmdesátých let dostal Moebius od francouzské automobilky Citroën za úkol, aby vytvořil krátký komiks do jejich katalogu, kde by samozřejmě hrály prim vozidla této značky, a jenž by se zdarma rozdával klientům. Giraud se tak poprvé ocitl v pozici, kdy měl požadovaný komiks nejen nakreslit, ale také si ho sám napsat. To jej nadchlo a příležitosti se chopil ve velkém stylu. Místo původních požadovaných šesti stran připravil příběh, který jich měl bezmála čtyřicet. Tím byl položen základ Světa Edeny, dobrodružství, kde byly hlavní role určeny dvěma zručným mechanikům z budoucnosti. Stel a Atan dokážou opravit takřka cokoli a jejich metody jsou poněkud netradiční, o čemž vypráví prolog nazvaný Opravy. Vzápětí navazuje příběh Na hvězdě, který se ocitl v katalogu výrobce aut. Oba hrdinové jsou v něm vtaženi na podivnou planetu, z níž není úniku. Pestrou směsku ze všech možných světů přitahuje tajemná modrá pyramida, do jejíž těsné blízkosti se však nikdo nemůže dostat. Nakonec se to povede Stelovi, jenž byl předurčen k jejímu pilotování. Všichni se mohou nalodit a společně odletět na vzdálenou rajskou planetu. Pyramida se promění ve futuristický raketoplán, jenž vzhledem připomíná logo známé automobilky…

Moebius sice ponechal konec otevřený záměrně, samotnému mu ale další osudy opravářů nenechaly spát, a tak se v příběhu rozhodl pokračovat a v následných Zahradách na Edeně skutečně popustil uzdu své bezbřehé fantazii. Děj, jenž je paralelou k biblické knize Genesis, zasadil do surreálního světa, vše se ovšem notně zamotává a přímočará linka jednoduchého komiksu na zakázku se mění ve fantaskní snovou vizi nabízející víc otázek než odpovědí. V trojici příběhů Bohyně, Stel a Sna jsou čtenáři pozváni k návštěvě bizarní civilizace, jejíž hodnoty a řád se často vymykají chápání. Ze snů se propadáme do halucinačních vizí a jen stěží nalézáme pevnou půdu pod nohama, natož pomyslnou pravdu. Přesto předložený svět nepřestává fascinovat. Mnohé může unavit neustálé probouzení se do dalších rovin, zvláště když celý objemný komiks přečtou na jeden zátah. V závěru dostaneme v sekci nazvané Poblíž Edeny ještě závdavek v podobě tří krátkých komiksů zapadajících do edenovských vizí, ale s nesouvisejí příběhovou linií. Definitivní tečku pak dělá epilog Opraváři, jenž do děje vtáhl samotného autora a ukázal, že nic není definitivní, vše souvisí se vším, a záleží pouze na tom, ve které rovině vnímání se zrovna nalézáme.

World-of-edena

Ve Světu Edeny se propadáme mezi úrovněmi, což může evokovat kupříkladu Nolanův Počátek, avšak Moebiovy světy jsou mnohem víc fantaskní. Zároveň hlasitě brnkají na prapůvod křesťanské civilizace a nebojí se cynického humoru ani potutelného šťouchání do vosího hnízda lidských hodnot. Stáváme se v něm svědky zrození muže a ženy v ráji a nahlédneme i za oponu budoucnosti, jež se snaží pozbýt veškeré lidskosti. Svět Edeny je jednoduše zásadním počinem nejen pro letošní komiksový trh, ale také pro pochopení Moebia jako umělecky vlivného výtvarníka své doby. Na rozdíl od nedávno vydaného souboru kraťasů Dlouhý zítřek a další příběhy je znát, že Svět Edeny není poplatný času svého vzniku, nijak nezestárnul. Svými horečnatými halucinacemi může evokovat i mnohé z díla Philipa K. Dicka, z čehož také plyne, že se nutně nemusí zavděčit všem. Jediným hmatatelným problémem českého vydání se tak stává předmluva, která prozrazuje zbytečně mnoho a připraví čtenáře o překvapení z některých dějových zvratů. Tak už tomu ale u sebraných vydání v zahraničí věhlasných děl často bývá a poučený český čtenář by na to měl být předem připraven.

Moebius: Svět Edeny

vázaná, překlad Richard Podaný, 408 stran, 948/998 Kč

Související článek:

Pozvánka do Moebiova Světa Edeny… (ukázka)

Moebiova pokladnice kratších příběhů (ukázka)

Místy až příliš Dlouhý zítřek!? (recenze)

Argomiks-logo

1 466 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.