Ocenění

Tenká hranice fantastična, část druhá

Autor | Aktuality | Úterý 31 května 2011 8.00

Jak jsem již zmínila v první části našeho seriálu, rok 1947 byl pro ufologická hnutí zcela přelomovým. Nejprve zveřejnil svá pozorování Kenneth Arnold, americký letec a podnikatel, 2. července pak proslavila malé městečko Roswell tajemná letecká havárie.

V červnu roku 1947 zahlédl Kenneth Arnold (1915-1984) při svém letu poblíž hory Mount Rainier nedaleko Seattlu několik záhadných objektů. Letěly tiše a nadzvukovou rychlostí. Kenneth Arnold nebyl žádným leteckým začátečníkem. Několikrát se přesvědčil, zda záblesky, které vidí, jsou od létajících objektů. Popsal je jako tenké zářící talíře letící ve formaci vysokou rychlostí. Přibližně ve stejnou dobu zahlédla devět podobných létajících objektů i jedna žena poblíž Tacomy. Dlužno podotknout, že několik dní poté (4. července) pozorovala obdobné jevy i posádka letu United Airlines. Podle popisu pana Arnolda se v médiích ustálil pojem „létající talíř“. Různá pozorování se začala množit.

2. července byl podobný objekt spatřen nedaleko Roswellu. Druhý den ráno našel jeden z rančerů, William W. Brazel, rozptýlené trosky, na které upozornil šerifa. Poté, co se šerif spojil s leteckou základnou pozemních sil v Roswellu, byl Brazel uvězněn. Nešťastnému farmáři bylo doporučeno, aby o svém nálezu s nikým nehovořil. Snaha armády letecký incident ututlat měla však jiný účinek. Zvratem pak byla výpověď jednoho z údajných svědků G. L. Barnetta, který tvrdil, že skutečné místo havárie leží u městečka Soccoro a nalezen byl létající disk i s těly. Událost osvětlilo až oficiální vyjádření Ministryně vojenského letectví Sheily E. Widnallové, které bylo vydáno 8. září 1994. U Roswellu ve skutečnosti havaroval balón, ovšem nesl radarový odražeč a schránku s přístroji. Vědci tehdy vyvíjeli přístroj na zachycování nízkofrekvenčních tlakových vln v atmosféře.

Roswellský incident je bezpochyby výraznou událostí, která inspirovala mnoho tvůrců k různým interpretacím. Vysloužil si i samostatný televizní seriál Roswell (1999-2002), je významnou součástí dějové linie ze seriálu Akta X (1993-2002), zmíněn je i v populárním seriálu Futurama (Roswall Roswell 4/01). V neposlední řadě dal také vzniknout „Světovému dni UFO“, který se slaví právě 2. července.

Postup armády v podobných případech, který rozhodně poznamenal počátek studené války a vývoj tajných špionážních technologií, bohužel podnítil vznik nového mýtu a různých konspiračních teorií, které zasáhly do života mnoha lidí. Základem bylo přesvědčení, že vláda lidem „něco“ tají, že „někde“ tam venku je pravda, kterou někteří z nás usilovně hledají. Ani postupné odtajnění archivů nevzalo těmto mýtům jejich sílu a moc.

Po roce 1947 se pak objevili první lidé, kteří dostávali „telepatická zjevení“ od mimozemských bytostí. Někteří popisovali „blízká setkání“, někteří prý i navštívili kosmické lodě. Zakladatelé moderní náboženské ufologie ovšem uvedli svůj „kontakt“ až na počátku padesátých let. Podle tohoto se pak ustálil termín „kontaktér“, tedy člověk, se kterým se spojila mimozemská civilizace.

Při bližším zkoumání poselství, která k nám „přišla“ touto cestou, opět zjišťujeme mnoho společných znaků. Původcem jsou členové Galaktické federace, Hvězdného bratrstva, Vesmírných lidí sil Světla a podobných uskupení, kteří vyjadřují znepokojení nad směřováním lidského vývoje. Varují před jadernou energií a poskytují mnoho duchovních rad. Pokud lidstvo jejich rady neuposlechne, je odsouzeno k záhubě. Celkově poselství pouze jinými slovy opakují základní věroučné názory společné esoterickým hnutím jako převtělování, nanebevstoupení duše, „vibrační úroveň“, zřeknutí se světa. Zmiňují se i nevysvětlitelné jevy jako potopení kontinentů (Atlantida, Mu). Součástí učení jsou i východní meditační techniky.

Otázkou je, nakolik jsou původci těchto sdělení „světelné bytosti“ a nakolik jsou to třeba právě i spisovatelé science fiction, z jejichž řad se někteří úspěšní „kontaktéři“ rekrutovali.

 

Otvíráme dveře našeho intergalaktického baru a vyhlížíme první bytost. Sedí osamocena a trochu bokem. Její druh se jmenuje „thetan“ a ovlivnila na naší planetě život více jak pěti miliónů lidí…

Tenká hranice fantastična

část první

1 313 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.