Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – V Kalábrii (kniha)

Autor | Aktuality | Úterý 16 ledna 2018 9.30

Přestože by se mohlo zdát, že současná jednorožcům věnovaná fantasy literatura je určena především mladším čtenářkám, ve spojení se jménem Petera S. Beagla znalci žánru okamžitě zbystří. Poslední jednorožec v sobě ostatně nesl mnohem víc než jen pohádkové vyprávění pro malé dívenky a jeho rozuzlení i pokračování Dvě srdce nutilo k zamyšlení i starší čtenáře. Jaká je tedy kniha stejného autora, v níž se bájná jednorožka objevuje nikoli ve světě mytickém a pohádkovém, nikoli ve světě princů, nešikovných kouzelníků a králů, ale v tom našem, skutečném? V Kalábrii se taková zvláštní věc přihodí a nebyl by to Beagle, aby ve svém příběhu jemným, avšak důrazným způsobem neakcentoval hodnoty lidmi často opomíjené…

V_Kalabrii_obalka

Claudio Bianchi, osamělý Ital, jehož malý statek se polohou příliš nehodí ani pro lyžaře ani pro letní turisty, zrovna nepatří mezi obvyklé hrdiny fantasy příběhů. Není ani princem, králem, válečníkem, milovníkem, vlastně nemá nic, co by ho příliš odlišovalo od obyčejného vesničana jakéhokoliv chudého kraje. Snad kromě záliby v poezii, kterou s oblibou nejen čte, ale především píše. Nicméně odhodláním a statečností, s jakou životní všednosti a prostotě čelí, se obvyklým knižním hrdinům rozhodně vyrovná. A právě takovému muži se objeví na pozemku jednorožec a pootočí mu život a především přístup k životu překvapivým směrem. Z jednorožce se vyklube jednorožka a osamělý hospodář, v jehož srdci se v minulosti uhnízdila trýznivá bolest, je nucen řešit nejen překvapivé potřeby mystického zvířete, ale i zájem novinářů, rozhlasových a televizních stanic, Google Earth, mafie i bojovníků za práva zvířat.

Tvorbu Petera S. Beagla by zřejmě jen málokdo s lehkým srdcem doporučil dnešní mládeži. Vzhledem k tomu, že se jako autor proslavil příběhy o jednorožcích, může to znít snad až překvapivě, svým způsobem je to ovšem pravda. Jeho příběhy totiž nelze brát jako pohádky. Jsou vyprávěním o tom, jak věci pohádkové a mystické zasahují a ovlivňují svět skrze postavy. V Kalábrii se místy zdá být lehce humorným líčením kolizí a příhod, jaké jednorožka farmáři způsobuje, celou knihu však jako spojovací nit protíná smutný podtón Claudiovy duševní bolesti. Tíhu jeho životního příběhu plně prožije pouze dospělý čtenář, neznamená to ale, že by si mladší vnímaví čtenáři v příběhu nenašli své. V Kalábrii je jednoduše drobný svazek, který si můžete v životě přečíst opakovaně, aniž by k vám přestal promlouvat. Posuďte reakci dospívajících recenzentek…

V_Kalabrii_PREBAL

Kniha zaujme půvabnou obálkou a vnitřními ilustracemi Tomáše Kučerovského…

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 13 let, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.

Claudio Bianchi je na první pohled samotářský člověk, který se podle mne až příliš stranil lidí, postupně ale z příběhu pochopíme proč. Když se poprvé setkal s jednorožcem, opravdu ho to vyvedlo z míry, a to i přes to, že to byl člověk, který psal básně. Já jednorožce miluji, a tak mě kniha skutečně nadchla. Myslím, že je stejně dobrá, možná i lepší, než Poslední jednorožec. Smála jsem se, když se na scéně objevila dívka Giovanna, a konec mě rozesmutnil. Ale to se mi stává u knih často. V Kalábrii je opravdu výjimečná kniha.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, jenž doplňuje četbou Terryho Pratchetta, nepohrdne ovšem ani dobrou hard sci-fi.

Díky nečekané, fantastické a opravdu magické události našel hlavní hrdina nejen svou odvahu, ale také svůj život. Kniha předkládá nejen jeho charakter, ale popisuje i lidi, kteří nechtějí pomoci, ale starají se jen o zisk a o to, jakou co má hodnotu. Při čtení se člověk musí pozastavit nad tím, že když přijde něco tak nečekaného, nevíme zhola nic o tom, jak to řešit. Ať už se jedná o událost nebo osobu. Ale Bianchi se věcem opravdu postavil. Uvědomil si díky tomu hodně věcí a situace samotná ho dokonce přinutila zamyslet nad tím, co po nás zůstane, až zemřeme.

♦ ♦ ♦

V Kalábrii lze doporučit nejen dospělému publiku, ale i vnímavějším dospívajícím čtenářům, v každém věku v ní čtenáři naleznou něco jiného, což je na tak drobný svazek docela působivé…

Peter S. Beagle: V Kalábrii

vázaná, obálka a ilustrace Tomáš Kučerovský, překlad Milan Žáček, 144 stran

Související článek:

Beaglův jednorožec v Kalábrii… (ukázka)

argo-logo

1 922 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.