Ocenění

Bitva knižních obálek (anketa)

Autor | Bitva knižních obálek | Sobota 27 Říjen 2012 9.30

Nechali jsme se inspirovat zahraniční „konkurencí“ a vyhlašujeme historicky první bitvu knižních obálek. Známé úsloví radí „nesuď knihu podle obálky“, a proto bude vaším úkolem posuzovat čistě a jen obálku, nikoli obsah. V doprovodné diskusi vás žádáme nejen o výběr vašeho favorita, ale i o důvod, proč se vám obálka líbí. Samozřejmě se můžete vyjádřit i k ostatním obálkám, ovšem vítěz může být jen jeden. Pokud vás bitva knižních obálek bude bavit, budeme ji opakovat každých 14 dnů a v každém novém kole samozřejmě vyhlásíme vítěze předchozího utkání. Zároveň vás žádáme, abyste bitvu neovliňovali svými replikanty, každý má pouze jeden hlas. V prvním kole dojde na utkání čtyř domácích výtvarníků, ovšem příště může dojít ke konfrontaci i se zahraničními tvůrci.

Autoři ilustrací: Milan Fibiger (Běsné město), Petr Vyoral (Na vlastní pěst),

Lubomír Kupčík (Kladivo na čaroděje) a Martina Pilcerová (Cryoburn).

1 737 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 26 »

 1. Comment by Rudolf_Hajek — 27.10.2012 @ 10.01

  Nejvíc se mi líbí obálka JFK Na vlastní pěst – připomíná mi obálky k dobrodružným knihám z konce 80. let, možná i dobrodružnější Verneovky – takže hlavním důvodem pro mne je retro styl.

 2. Comment by idle — 27.10.2012 @ 11.31

  Mně se nejvíc líbí asi taky ten JFK, má to určitou atmosféru, popravdě řečeno všechny ostatní mi přijdou spíš divné. Dokážu si představit, že se obálka Běsného města bude lidem líbit, ale na můj vkus je moc vypiplaná a ti dva na ní prostě pózují (pánové na lodi pózují taky, ale nejsou tak výrazní, tak se to snese). Nejmíň se mi líbí ty vyvřeliny.

 3. Comment by Martin Sust — 27.10.2012 @ 11.59

  Pro mě jsou favoritem právě ty kosterní vyvřeliny. Jde o skvělou ukázku spolupráce výtvarníka (Lubomír Kupčík) s grafikem (Lukáš Tuma). Stačí mrknout na původní kresbu. Je škoda, že podobná spolupráce není vidět častěji.

 4. Comment by idle — 27.10.2012 @ 12.11

  Spolupráce je rozhodně chvályhodná, ale co naplat, když se mi to nelíbí. :)

 5. Comment by Chaolinek — 27.10.2012 @ 12.18

  Mno, ty lebky fajn,ale celkovy koncept se mi nelibi… Takze pro me osobne JFK

 6. Comment by Slarque — 27.10.2012 @ 13.44

  Obálka JFK sice výborně evokuje atmosféru klasických dobrodružných knih, ale u mne prostě vedou ty lebky Lubomíra Kupčíka. Ať už jako samotná ilustrace nebo celková grafická podoba obálky. Běsné město je taková řemeslně zručná klasika. Kryokomby mě vizuálně nezaujaly zřejmě vůbec ničím.

 7. Comment by Martin — 27.10.2012 @ 14.30

  Nejvíc se mi líbí obálka Kladivo na čaroděje – Město mrtvých. Pěkná kombinace barev, propracované monstrum, pozadí je jednoduché a dává vyniknout ilustraci. Běsné město bych dal na druhé místo. Sice se mi líbí ta kresba, ale je to trochu přeplácané.

 8. Comment by DanBlack — 27.10.2012 @ 16.34

  Běsné město má atmosféru, ale JFK vítězí! (i když jen o prsa hubené modelky)

 9. Comment by hromotlk — 27.10.2012 @ 19.21

  Kladivo na čarodeje na mňa pôsobí tajomne, rád by som vedel o čom je kniha s takou obálkou.
  Běsné město vyzerá ako obal knihy, ktorej neverí ani vydavateľ.
  JFK láka na exotické prostredie.
  Kryokomby sú ďalším dôkazom, že obálka od M.Pilcerovej dokáže zabiť knihu /predtým Hra O Truny, ktorú som si chcel kúpiť, ale obálky ma odradili/. 
   

 10. Comment by squire — 27.10.2012 @ 21.34

  Běsné město se mi líbí z těch čtyř asi nejvíc, připomíná mi moje oblíbené sbírky o městských strašidlech, má to vtip a nadhled:) Navíc je to graficky ucelené a nenechává to hluché místo.

  JFK mi spíš než výše miňovaného Vernea připomíná, a to až nepříjemně moc, obálky dětských knížek od A. Ransome – Trosečníci z Vlaštovky, Klub Lysek… pastelové barvičky a tuhé postoje, jestli má být na obálce akční scéna, no potěš koště. 

  Lebky jsou úžasné jako nápad, ale zabilo mi to to zasazení do rozstříhaného pozadí. Výsledek mi připomíná naše školní koláže z časopisů.

  A Kryokomby se prostě nepovedly, smůla. Ten chlap na obálce snad nemá krk? 

 11. Comment by Martin Sust — 27.10.2012 @ 22.35

  Jo, ten chlap na obálce je Miles a ten zrovna je takovej anatomicky nestandardní, v tom bych chybu nehledal.

 12. Comment by Mingan — 28.10.2012 @ 8.39

  U mě vede JFK a to i přes tu tuhost postojů a relativně komplikovanou situaci, kterou zachycuje. Pokud bych si odmyslel ty dvě postavy na obálce Běsného města, tak by jistě vyhrála, protože má atmosféru. Kladivo na čaroděje mi nesedí čistě motivem lebek a Kryokomby jsou příliš složité na obálku; postava, jakési zařízení, okno, poušť, pyramidy jsou na mě prostě moc a ani zmíněná absence krku nepomáhá.

 13. Comment by Julianne — 28.10.2012 @ 9.37

  I mně se výrazně nejvíc líbí obálka JFK, kresba má atmosféru, je povedená a zobrazuje živou scénu.
  Lebky mají dost zajímavý nápad, ale mě osobně příliš nechytly, i když jsou graficky docela originální. Za mě s odstupem druhé místo.
  Obálky Běsného města ani Kryokomb se mi nijak zvlášť nelíbí. Běsné město je sice pěkně nakreslené, ale nemám moc ráda tenhle styl obálek a bije mě do očí zvolený font, i když většina jiných by tam nejspíš sedla ještě méně. A Kryokomby vypadají prostě… divně. Méně přeplácané a bez trochu kysele se tvářícího člověka by možná upoutaly, ale v téhle podobě mi nepřijdou dobré.

 14. Comment by virtas — 28.10.2012 @ 9.48

  U mě vede JFK. Ta kresba na mě působí přirozeně, jako kdyby někdo zachytil momentku uprostřed děje. Běsné město je taky fajn, ta dvojice v popředí má šmrnc, ale mám pocit, že se tam někdo pokusil mermomocí narvat všechno, co mu přišlo cool (a co tam vůbec dělá ta tramvaj nebo snad bus?). Obálka z Kladiva na čarodějnice mi připadá taková nechutná, ani nevím proč (a to jsem fanda hororů a všech možnejch hnusáren a nechuťáren). Kryokomby jsou prostě takový nijaký, nemá to žádnou šťávu ani atmosféru.

 15. Comment by Lmslaver — 28.10.2012 @ 10.26

  JFK je jednička, klasika. Běsné město je krapet přeplácené, Město mrtvých neurazí, ale ani nenadchne, Kryokomby bych si podle obálky ale určitě nekoupil.

 16. Comment by hseiner — 28.10.2012 @ 16.40

  U mne jednoznačně vítězí Kladivo, jediná graficky a koncepčně zajímavá věc. Ty zbývající obálky jsou pro mne, jako kdyby kniha měla na sobě napsáno velkým písmem BRAK, což je nejméně v jednom případě (ale jistě i ve víc) vůči vnitřku nespravedlivé.

 17. Comment by arwenu — 28.10.2012 @ 19.35

  Takovéto soutěže mne baví :)
  Bohužel musím říct, že mne žádná z těchto obálek neoslovila. Kladivo na čarodějnice je jediná graficky výborně zvládnutá obálka, nicméně ty rozteklé mozky mi v okamžiku rozhodování zrovna chuťově nešly k večeři. Nakonec  jsem se rozhodla pro JFK. Obálka mi připomněla Řeku zmrtvýchvstání v kombinaci s dobrodružným čtením pro náctileté a zrovna mi to přišlo sympatické.
  (Nepochybuju, že zítra ráno bych hlasovala jinak.)

 18. Comment by KeB — 28.10.2012 @ 21.50

  Vyoral, Fibiger, Kupčík, Pilcerová – toť můj seznam :)
   
  JFK je prostě takový reálnější, ale dlouho jsem váhal. Fibigerova obálka se mi líbí moc a popravdě funí Vyoralovi za krk, ale ten fízl drží bouchačku jak prase tenisák a celkově mi přijde divný. Blondýna to zase převažuje :) Kupčíkovo dílo je skvělé, ale pro mě postrádá „epičnost“ nebo snad „výpravnost“ dvou předešlých. A obálka madam Pilcerové je pěkná, ale nějak jí chybí šťáva… (možná, kdyby ten motiv pyramid byl zřetelnější (všiml jsem si ho až na třetí pohled, tak by to bylo lepší)

 19. Comment by JPS — 29.10.2012 @ 1.27

  JFK

 20. Comment by klerik — 29.10.2012 @ 8.16

  Ačkoliv obálka nevypovídá o kvalitě obsahu, tak si prostě myslím, že obálka musí zaujmout. No a na první pohled zaujme rozhodně vyvedená obálka „spoutaných“ lebek z Kladiva na čaroděje. Já se třeba díky obálce začal o knihu zajímat a koupím oba zatím vydané díly :).

 21. Comment by filtr — 29.10.2012 @ 9.19

  nejlepší jsou lebky, má to dynamiku, šmrnc. obálka na běsný město je slátanina, u jfk tomu chybí určitá řemeslná zručnost, kryokomby jsou docela fajn, ale působí na mě nemoderně.

 22. Comment by sicco — 29.10.2012 @ 11.02

  U mě jednoznačně vyhrává běsné město, je nejvíc propracovaná.

 23. Comment by yerry — 30.10.2012 @ 18.27

  O.T. Obálku chápem ako obal na ochranu knihy, čokolády alebo hoci aj tehly. Podstatou je obsah vo vnútri, obal zvyčajne skrkvem a zahodím, obsah rozžujem, skonzumujem, vstrebám a strávim. Obal nie je pre mňa dôležitý. Naopak, krikľavý obal u mňa spôsobuje podozrenie a pochybnosti o obsahu, preto ho ani nehodnotím. Ilustrácie vo vnútri sú však o niečom inom, tie môžu byť korením…

 24. Comment by Schramm — 31.10.2012 @ 15.56

  Já hlasuju pro Město mrtvých. Jednak proto, že Kupčík je můj oblíbený umělec a jeho styl mi prostě sedne. Dále proto, že se mi líbí jak motiv, jak celkové grafické provedení obálky. V tomhle mi přijde jako velmi dobrá souhra, obálka alespoň mne zaujala na první pohled. Běsné město má zajímavou atmosféru, ale strašně mě bijí to očí ty postavy. Kryokomby se mi absolutně nelíbí, kolem téhly knihy bych prošel bez povšimnutí. JFK mi přijde nevýrazný, postavy toporné, ale je to pro mě číslo 2 po Kladivu na čaroděje.  

 25. Comment by Martin Sust — 9.11.2012 @ 12.00

  HLASOVÁNÍ BYLO UZAVŘENO. Těště se na zítřejší novou bitvu a mezitím si můžete tipnout, které obálky se v ní utkají o historicky druhé vítězství! (Nápovědou vám může být fakt, že půjde o obálky, které se na trhu objevily po první bitvě.)

 26. Comment by arwenu — 9.11.2012 @ 14.37

  Tak to by mohla být obálka knihy O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby. Další tipy nemám, to bych musela házet kostkou, že by XB-1 11/2012 :)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.