Ocenění

Tenká hranice fantastična, část třetí

Autor | Aktuality | Čtvrtek 2 června 2011 8.00

První zastavení v intergalaktickém baru – Thetani

Tyto nebohé a nehmotné bytosti se straní všech veselých mimozemšťanů. Sice mají před sebou jako jedny z mála sklenici vína nebo kávu, ale mnoho radosti ve své existenci nezažily. Na Zemi je přenesl krutý mezigalaktický vládce Xenu (viz Revolt in the Stars kniha, která je šířena po internetu). Vinou obrovské exploze před mnoha miliony let, kterou zařídil strašlivý Xenu umístěním vodíkových bomb do pozemských sopek, ztratily svá těla a jsou nuceny se spojovat s jinými fyzickými těly, tedy hledat hostitele, nebo vytvářet těla slepená, „mnohočetná“. Všichni, kteří takového vetřelce v sobě rozpoznají, jsou pak povinni mu pomoci k osvobození. Strašlivým prokletím těchto bytostí ovšem je, že nauky o jejich osvobození jsou přísně tajné, protože by nezasvěceným mohly ublížit. A tak jsou odkázány na pilné a pracovité lidi, kteří se sebezdokonalují a mohou jim tak pomoci na cestě k „mostu ke svobodě“.

Objevitelem těchto nebohých bytostí není nikdo jiný než spisovatel science fiction L. Ron Hubbard (1911-1986). Netradiční ovšem je, že není „kontaktérem“ v klasickém slova smyslu, ale dospěl k poznání vlastním způsobem. Na svých cestách se věnoval intenzivnímu samostudiu a jeho myšlenky týkající se lidské mysli si získaly pozornost díky knize Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví (česky 1997, 1999). Tento text je doporučován jako základní úvod k tématu sebezdokonalování. Hubbard v něm nazval lidské já „thetanem“. Thetan není ani tělo ani lidská mysl, je skutečným nesmrtelným božským já. Dianetika je pak natolik zásadním textem, že se po jejím vydání počítají roky na A. D. (after dianetics) „po Dianetice“.

V roce 1954 byla založena scientologická církev. Nešťastným Thetanům svitla naděje, že se osvobodí a budou si moci vytvořit vlastní tělo. Scientologové s velikou pečlivostí vypracovali nauku o rozpoznávání a uvolňování Thetanů a nazvali ji „auditováním“. Auditováním se člověk propracuje ke stavu, který je nazýván „clear“ a každý, kdo se clearem stal, postoupil o krůček dál na cestě po „mostu ke svobodě“. Je to ovšem velice dlouhý a náročný proces, který vyžaduje mnoho času a prostředků. A protože většině z uvědomělých lidí na Thetanech záleží, financují kurzy ze svých kapes. Dlužno podotknout, že kurzy jsou skutečně velice náročné, využívá se při nich i technika, čemuž odpovídá i cena.

Člověk, který chce Thetanům pomoci, pak také nesmí pobírat žádná psychofarmaka, musí dbát na to, aby jeho tělo neobsahovalo toxiny (doporučovány jsou časté návštěvy sauny), měl by rozhodně cvičit a pojídat vitamíny. Z drog je tolerován alkohol (ovšem s dostatečným časovým odstupem před „auditováním“), kofein a nikotin.

Ačkoliv se mezi takto zodpovědné lidi hlásí i Tom Cruise s manželkou Katie Holmesovou nebo John Travolta, cestu ke svobodě Thetanům velice komplikují pozemské úřady. Když například selhalo několik stoupenců a hrozilo trestní stíhání L. Rona Hubbarda, pořídil vůdce několik lodí, jmenoval se Komodorem a odplul pomáhat mimozemským entitám do mezinárodních vod. V Německu aktivity Hubbardových stoupenců velice pozorně sledují úřady a ani v jiných státech to není jiné.

Už jste zahlédli letáček nabízející “Oxfordský test schopností”? Pak jste s největší pravděpodobností potkali Thetana. Scientologická církev v našem státě ale naštěstí neslaví výrazné úspěchy. Omezila svou činnost na pořádání a prodej kurzů zaměřených na management a „osobnostní růst“. Ačkoliv se o záchranu Thetanů v současnosti snaží po celém světě přes 5 miliónů lidí, u české společnosti prozatím zabodovali jiní.

Nelze nezmínit, že Hubbardova kniha Bitevní pole Země se dočkala i filmového zpracování (r. 2000) v hlavní roli právě s Johnem Travoltou. Ovšem film byl natolik špatný, že je přijímán spíše v komické rovině.

Tenká hranice fantastična: část první, část druhá

 

1 155 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by hseiner — 6.6.2011 @ 16.02

    Celá série je zajímavá a dobře dělaná. Ale zatímco předchozí témata byla tak trochu očekávatelná, třetí díl je skoro provokativní a  opravdu mě zaujal. Tématu scientologie se současná SF s mírným odporem vyhýbá – jenže ti mládenci, co vyrážejí na Cony v uniformách ze Star treku s namalovaným obočím a špičkami na uších, vlastně taky mají pocit, že v nich sídlí nějací thetani… Co je ještě fanouškovství a co už je pomatená víra? To je téma, o kterém se dá dlouho dumat a možná i psát…

  2. Komentáře by mambii — 6.6.2011 @ 16.57

    Hranice je opravdu velice tenka, ale fanousku bych se rada zastala. Verim, ze by ve skutecne zavazne situaci dali uniformy a spicate usi pryc a fungovali by. Bohuzel Scientologie ma „na ucte“ i lidske zivoty. Pokud bychom se meli venovat tomuto hnuti do podrobnych detailu, nebylo by to vesele cteni 🙁

  3. Komentáře by Martin Sust — 6.6.2011 @ 17.07

    Tak možná příště, jako téma je to zajímavé a Hubbard byl svého času velmi uznávaným autorem SF, k fantastice to má tedy velmi blízko…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.