Ocenění

TOP 10 zahraniční fantasy za rok 2018

Autor | Aktuality | Pátek 16 listopadu 2018 17.00

Dovoluji si vám představit dvanáct nejvýraznějších fantasy titulů zahraniční produkce vydané během roku 2018. A přestože se v jednotlivých knihách mohou názory lišit, je více než pravděpodobné, že řada z nich se bude opakovaně objevovat i v dalších výběrech toho nejlepšího, co u nás v uplynulém roce vyšlo. Pokud jste si dosud stěžovali, že nápaditých, čtivých a výrazných fantasy románů u nás zase tolik nevychází, zde je důkaz, že tomu tak docela není, přestože by mohla být situace jistě i mnohem lepší. Rozhodně se ovšem nebraňte vyjádřit svůj názor na to, co ve výběru chybí či naopak přebývá, ať už přímo u nás na webu či na sociálních sítích, které mezi vás každý den rozhazujeme v naději, že vás naše snahy o tvorbu žánrového webu přinejmenším lehce zaujmou či alespoň pobaví…

Ostre-konce-obalka

Joe Abercrombie: Ostré konce

brožovaná, překlad Olga Machačová, obálka Dave Senior, 280 stran, 349 Kč

nakladatelství POLARIS

Nominace na World Fantasy Award. Příběhy ze světa Prvního zákona? V kratším formátu se sice mírně ztrácí Abercrombieho jedinečný cit pro osudovou nevyhnutelnost, která vždy někomu na konci vrazí cosi ostrého do útrob, nicméně i přes veškerou předvídatelnost a přímočarost je to jednoduše skvělé oddychové čtení, které by bylo škoda přeskočit předtím, než se Abercrombie vrátí s novou trilogií…

Ttyranuvzakon-obalka

Daniel Abraham: Tyranův zákon

vázaná, překlad Daniela Orlando, obálka Hachette Group, 400 stran, 379 Kč

nakladatelství EUROMEDIA/LASER

Fantasy ve stylu Martinovy Písně ledu a ohně. Sofistikované žánrové čtení, které pomalu buduje kulisy, hraje si s postavami (každá má svou motivaci a názory), střídá úhly pohledu a šetří s žánrovými prvky tak, že je vždy působivé, pokud se tu a tam projeví. Mince a dýka je jednoduše tím nejlepším, co vám moderní epická fantasy může nabídnout, aniž by vás zahlcovala efekty.

Mesto-zazraku

Robert Jackson Bennett: Město zázraků

vázaná, překlad Milan Pohl, obálka Andrej Nechaj, 543 stran, 389 Kč

nakladatelství HOST

Patříte-li mezi ty, kdo kupují pouze dokončené série, pak jsou Bennettova Božská města tím nejlepším, co se letos urodilo. Je vlastně škoda, že se o Bennetovi (či o Abrahamovi) nemluví víc. Komplexní tvorba světa, střídání hlavních postav jednotlivých knih, které lze sice číst samostatně, ale jen společně vynikne autorovo mistrovství…

Brett_Jadro

Peter V. Brett: Jádro

vázaná, překlad Miroslava Polová, obálka Larry Rostant, 752 stran, 529 Kč

nakladatelství TRITON

Po pravdě kouzlo Tetovaného a Pouštního kopíDémonské série maličko vyvanulo a původní plán na trilogii byl ve zpětném pohledu mnohem rozumnější, nicméně i tak Brett udržuje až do konce solidní kvalitu, přestože mnohé jistě dokázal zklamat. Nikdo však nemůže popřít, že celkově napsal Brett poutavou a svěží fantasy, kterou lze s klidným srdcem doporučit.

Kniha_mecu-obalka

Gardner Dozois sest. Kniha mečů

vázaná, překlad kolektiv, obálka Stephen Youll, 440 stran, 398 Kč

nakladatelství ARGO

Locus a nominace na World Fantasy Award. Objemná antologie plná dobrodružných příběhů od mistrů angloamerické fantastiky je dle mého soudu čtení pro každého pravého milovníka žánru. Jak už to tak u sborníků originální fantasy bývá, řada z nich je spíše řemeslnou tvorbou, kvalitou však nikdy neklesají pod čtivý standard a pár nadprůměrných prací se u editora Dozoisových kvalit vždycky najde.

Pate-rocni-obdobi

N. K. Jemisinová: Páté roční období

vázaná, překlad Roman Tilcer, obálka Lauren Panepinto, 432 stran, 389 Kč

nakladatelství HOST

Hugo, Locus, nominace na Nebulu a World Fantasy Award. Silný epický román o objevování, bolesti a žalu… Pro řadu žánrových čtenářů plným právem událost letošního roku. Jemisinová už ve své první trilogii dokázala, že je talentovanou autorkou se silou posouvat hranice žánru, a její Zlomená země, v řadě odměněná trojicí cen Hugo, tento dojem činí skutečností.

Cerne-kridlo

Ed McDonald: Černé křídlo

brožovaná, překlad Ondřej Duha, obálka Tibor Paštrnák, 360 stran, 299 Kč

nakladatelství TALPRESS

Než se Talpress pustí do volného pokračování Prachmistrů, nabídl příznivcům krvavé fantasy sérii Znamení havrana debutujícího Eda McDonalda a náhrada to není vůbec špatná. Přímočará, drsná story válečného veterána ostříleného životem se čte lehce a jen stvrzuje fakt, že Talpress mívá čuch na knihy, v nichž se stránky otáčejí takřka sami.

Ohen-probuzeni

Anthony Ryan: Oheň probuzení

vázaná, překlad Milan Žáček, obálka Jaime Jones, 656 stran, 429 Kč

nakladatelství HOST

Především v první knize své předchozí trilogie Anthony Ryan potvrdil, že je nadějným autorem epické fantasy. Možná ještě nezralým, což se projevuje i v Ohni probuzení, úvodním svazku v mnohém ambicióznější trilogie Draconis Memoria. Snaha pokročit dál je vítaná natolik, že nějaké ty mušky autorovi docela snadno odpustíte, obzvlášť když je patrné, že jeho cesta neskončila, což jen posiluje touhu po dalších svazcích nové a nápadité série.

Percepliquis_obalka

Michael J. Sullivan: Percepliquis

brožovaná, překlad Jana Rečková, obálka Marc Simonetti, 488 stran

nakladatelství ARGO

Dlouho očekávané vyvrcholení Dobrodružství Riyria, tj. dvojice sympatických rádoby zlodějů, co se místo sofistikovaných krádeží věnují ryze nesobeckému úsilí zachránit okolní království před vnitřními i vnějšími hrozbami. Jednoduchá, čtivá a příjemně nekonfliktní, k dobrému konci spějící fantasy potěší všechny, co jsou už unaveni krvavými a temnými fantasy příběhy.

Opskurno-obalka

Andrew Caldecott: Opskurno

vázaná, překlad Petra Johana Poncarová, 480 stran, 389 Kč

nakladatelství HOST

A na závěr opět něco ve srovnání s předchozími tituly výjimečného. Caldecottovo Opskurno cílí v rámci žánru na čtenáře rozmarné až podivné fantasy v příběhu z anglického města, které se v mnohém vymyká svému okolí a navíc je v něm přísně zakázáno studovat zdejší historii. Pro čtenáře znavené meči a magií, draky a hrdiny.

3 232 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Jana Dvořáčková — 18.11.2018 @ 13.20

    Abraham, Bennett a Kniha mečů – to bude vončo 🙂 .

  2. Komentáře by Jan Peregrin — 22.11.2018 @ 10.04

    Jemisinová je bezva, celá trilogie. Od Abercrombieho doporučuji i Půl krále, nenechte se odradit tím že je to „Young adult“. Moc se těším na Benneta a jsem celkem zvědavý na Opskurno

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.