Ocenění

Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.

Autor | Aktuality | Pondělí 9 listopadu 2015 12.00

Kdo by neznal filmové marvelovky? Iron Man, Hulk, Thor a kapitán Amerika se už v první fázi marvelovského filmového univerza představili v samostatných filmech, které pak završili Avengers. Možná si z těchto snímků pamatujete Phila Coulsona, agenta S.H.I.E.L.D.u, který měl lví podíl na iniciativě Avengers. Nejspíš si i vzpomínáte na to, co se mu stalo právě v tomto filmu… Smrt sympatického agenta dokázala přivést rozhádané hrdiny zpět dohromady a pomohla jim překazit Lokiho plán. Ale nemysleli byste si snad, že v superhrdinské frančíze je smrt nepřekonatelnou kariérní překážkou, že ne? Coulson se totiž těší docela dobrému zdraví – to, jak k tomu došlo, se dozvíte koncem první série Agentů – a dostal vlastní speciální tým…

Agents-01

S ním hledá a zkoumá mimozemské artefakty roztroušené na Zemi nejen po invazi Chitauriů, vyšetřuje případy zločinů „na hranici pozemského“ a chrání Zemi před novými hrozbami. Takhle to zní celkem lacině, že? Zpočátku takový seriál bohužel je. Větší část první série trpí problémem slibného zasazení, ale zoufale neuvěřitelné motivace postav, plochých klaďasů (ostatně antagonisté na tom nejsou o mnoho lépe) a předvídatelnosti. Agenti jsou zábavní, akční, dobře natočení, ale chybí jim myšlenka a směřování. V poslední čtvrtině úvodní série však dochází k velkému zlomu souvisejícímu s děním v Kapitánovi Amerika 2. Najednou sledujete o třídu lepší seriál: vyhraní se motivace, konečně vzniká uvěřitelný konflikt posouvající příběh kupředu a zápletka dokáže překvapit.

Druhá série se držela kvality závěrečných epizod té první a scenáristé už podle všeho nezapomínali na to, že každá postava má své vlastní motivace, které se nemusejí slučovat s ostatními, a nebáli se postavit více v zásadě kladných postav na opačné strany pomyslné barikády. Neopomněli ani fyzické i psychické následky zranění ve službě a četné další prvky, které v seriálu zpočátku znatelně chyběly. Díky vyhranění oproti zločinecké Hydře a obtížnosti udržet S.H.I.E.L.D. v chodu v podstatě „neoficiálně“ nabral seriál hodně dobré tempo a zajímavé směřování, které nemůžete tak lehce předvídat. Agenti S.H.I.E.L.D.u se tak stali nejen příjemnou oddechovou podívanou, ale i dramatem, v němž jde leckdy o hodně – ovšem nikoli klišovitým stylem „zachraňme Zemi, vesmír a vůbec“ – a své postavy tvůrci nijak nešetří. Zatím si příznivý trend drží i nedávno zahájená třetí série. Scenáristé si s výzvou připravit půdu pro filmové Inhumans, chystané Marvelem na rok 2019, poradili opravdu slušně. Ačkoli Agenti nejsou jedinečným veledílem a nevyrazí vám dech svou originalitou nebo hloubkou, jde už o po všech stránkách povedený seriál.

Agents-02

A nejde o jediný seriál z marvelovské dílny: Agentka Carterová (vysílaná stejně jako Agenti na stranici ABC) i Daredevil (seriál stanice Netflix), jejichž první sezóny jsme se letos dočkali, se rovněž povedli. Jejich scenáristé se očividně poučili z nedostatků na začátku Agentů. Koncem listopadu má na Netflixu premiéru také Jessica Jones, která by podobně jako Daredevil měla být minimalističtější než rozmáchlí Agenti, vážnější a temnější. I když druzí Avengers letos málokoho nadchli, zdá se, že v seriálové oblasti se teď Marvelu daří nad očekávání dobře.

abc-tv-logo

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

2 244 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by Jana Dvořáčková — 9.11.2015 @ 17.31

    Může seriál sledovat i divák, který právě ty zmiňované předlohy nezná, neviděl je, neberou ho?

  2. Komentáře by standa.e — 9.11.2015 @ 18.24

    Jana: Může, ale trochu ochuzený bude. Občas se ta universa filmů a seriálu protnou nějakou zmínkou, odkazem, hostující postavou. Občas tak, že mírně navazují na aktuální biák. Phil Coulson je ovšem báječná postava. Zpočátku je děj takovej tuctovej z jednoepizodek, ale jde jen o seznamovací rozjezd, abychom se sžili s postavami. Od poloviny první řady se to víceméně láme do skutečného neepizodického seriálu (což mám rád), který umí překvapit, má občas silné momenty a ano, občas mi přišel zábavnější než ty trochu velkohubé kinospektákly.
    Prostě si myslím, že je sice výhodou vědět, kdo je to Nick Fury, co je to Hydra, co je to Asgard (možná jde už o takovou kulturní základní znalost dnešní doby ;-)), ale víc moc netřeba. Myslím, že se to dá dát i bez toho. Na začátku druhé řady pak potkáme v poněkud nečekané roli i Lucy Lawless a Edward J. Olmos.

    Jde tam spíš o špionění, sem tam honbu za artefakty a tak, na plnohodnotné superhrdinské show by jim nakonec nikdo nedal peníze 😉

    Agentka Carterová mne možná ale bavila o trochu víc. To zasazení do přelomu 40. a 50. let spolu s lepšími hereckými výkony byly určitě viděníhodné 😉

  3. Komentáře by Roman Štědronský — 10.11.2015 @ 19.55

    Taky bych řekl, že se na to dá dívat bez předchozí přípravy. A dá se na to dívat docela dobře, po počátečním váhání se to rozjelo.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.