Tenká hranice fantastična, část čtvrtá
Starověcí astronauti
Na rozdíl od zádumčivých thetanů, starověcí astronauti jsou skupinkou, která je opravdu veselá. Nejenže navštěvují okolní stoly a inspirují i jiné mimozemšťany, také velice často opouštějí bar a tropí rošťárny po celém vesmíru. Tito mimozemšťané naši planetu již mnohokrát navštívili.
Vzhledem k tomu, že pocházejí z různých koutů vesmíru a nejsou jednoho druhu, dalo by se říci, že „starověcí astronauti“ jsou spíše určitým klubem, který v průběhu historie tráví dovolené nebo výpravy na zaostalých planetách s obyvateli, kteří jsou legrační. Země pro ně byla svého času velice oblíbenou destinací. Tito cestovatelé jsou bohužel velice přelétaví, a protože je po určitém období přestalo bavit zasahovat do lidských dějin, opustili nás. Vzhledem k tomu, že někteří byli opravdu hodně oblíbení a všeobecně nemají rádi loučení, slíbili, že se někdy v budoucnu vrátí. S přihlédnutím k jejich povaze to ale není moc pravděpodobné.
Objevitelem těchto rozverných mimozemských entit je švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken. Stejně jako u L. Rona Hubbarda se nejedná o „kontaktéra“, ale o skutečného objevitele. E. von Däniken procestoval celý svět a vytrvale sbírá a odhaluje stopy těchto vesmírných šprýmařů. Záznamy o jejich kouscích nalézá ve starých textech mýtů, na uměleckých dílech nebo přímo v krajině.
E. von Däniken vydal na toto téma mnoho knih, které byly přeloženy do dvaceti jazyků, založil „Archaeology, Astronautics SETI Research Association“, která se také snaží vytvářet mezinárodní diskuzi na toto téma. V jeho dílech i dílech jeho následovníků jsou mýty starověku i archeologické pozůstatky interpretovány jako skutečné záznamy a důkazy o mimozemské aktivitě. Dlužno podotknout, že se tato iniciativa snaží vystupovat jako alternativní historicko-archeologický výzkum, ačkoliv prakticky nepěstuje žádné diskuze s jinými vědními obory a veškeré „nálezy“ okamžitě nahlíží z perspektivy setkání s mimozemskou civilizací.
Starověkými astronauty je pak inspirován jeden z největších žánrových fenoménů, a to svět Stargate. Původní film R. Emmericha z roku 1994 představil jednoho z těchto cestovatelů jako zlého mimozemšťana Ra, jehož loď má tvar pyramidy. Návštěvy prováděl skrz systém „Hvězdných bran“. Jednu z bran objeví i lidé na Zemi a příběhy plukovníka O’Neila (později O’Neilla) a jeho týmu mohly začít.
Od r. 1997 začal být vysílán seriál Stargate SG-1, který svou délkou překonal i již zmiňované Akta X. Hlavní role se zhostil Richard Dean Anderson, produkci zastřešilo studio MGM, které bylo podepsáno i u prvního filmu. Ra byl přiřazen rase Goa’uldů, která potřebuje ke svému životu hostitele a je veskrze zlá. Dále potkáváme cestovatele Anubise, Baala, Thora (ten je ale z Asgardu a je nám nakloněn), Ťi (tento se nám bohužel ještě připomene jinde), Kálí a další. Představovat svět i epizody jednoho z nejúspěšnějších televizních sci-fi seriálů by ale bylo „nošením dříví do lesa“, a tak se vraťme do intergalaktického baru.
Musíme zmínit, že co se týče kultických projevů, vyřádili se tito cestovatelé na naší planetě již dostatečně v minulosti. V naší době už nás tedy z jejich strany většinou nečeká žádné spasení, evakuace či nadvláda. Co se týče „kontaktérů“, ti se zaměřují spíše na jiné, méně známé rasy. Starověkým astronautům jsme se svým způsobem museli omrzet. Vesmír je ale naštěstí veliký, a tak se příště můžeme zastavit u šarmantního francouzsky hovořícího mimozemšťana, který miluje genetiku a moderní technologie.
Užitečné odkazy:
http://www.astronauti.cz/ – česká odnož AASRA, http://stargate.mgm.com/ – oficiální stránky Stargate, http://www.gateverse.cz/ a http://www.sg1.cz/.
Tenká hranice fantastična: část první, část druhá, část třetí
1 136 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
ahoj, vsetkym co sa o tuto tematiku zaujimaju odporucam toto:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Aliens
http://www.history.com/shows/ancient-aliens