Ocenění

Fantastické seriály: THE EXPANSE

Autor | Aktuality | Pondělí 22 února 2016 9.45

Pod taktovkou stanice Syfy se nedávno na televizních obrazovkách objevila adaptace úspěšné knižní série Expanze od Jamese S. A. Coreyho, což je pseudonym, pod kterým publikuje autorská dvojice Daniel Abraham a Ty Franck. V češtině nedávno vyšel čtvrtý díl série, v angličtině vyšlo už pět dílů a chystají se přinejmenším další čtyři. Když se poprvé objevily zvěsti, že má kanál Syfy zájem o adaptaci Expanze, část fanoušků zajásala, ale snad ještě větší část se začala obávat kvalit výsledného produktu. Stanice proslula spíše lacinějším zpracováním a slabšími scénáři, byť se i v její produkci našly světlé výjimky. Expanze není v současnosti jediným ambicióznějším projektem, po němž stanice sáhla. Produkovala kupříkladu také seriál na motivy kultovního filmu 12 opic a začala vysílat adaptaci známé fantasy Mágové.

The-Expanse_poster

Úvodní díl cyklu Leviatan se probouzí byl bezesporu napínavý, čtivý a se skvěle napsanými postavami, ale připadl mi až příliš generický, bez „něčeho navíc“. Přestože bych knihu doporučila každému čtenáři SF, román pro mě spadal do kategorie dobrých knih, které mi ovšem příliš dlouho v paměti neutkví, a k napjatému čekání na další svazky série mě nenalákal. O to příjemnějším překvapením pro mě bylo seriálové zpracování. Výborně napsané postavy zůstaly zachovány, prostředí doslova ožilo a rozvíjel se v něm stejně napínavý příběh. Nebojím se říci, že jde o seriálovou space operu, na jakou jsme dlouho čekali. V knižní podobě existuje větší výběr a silnější konkurence a román Leviatan se probouzí mě ve srovnání s ní tolik neoslnil, ale mezi současnými seriály Expanze rozhodně vyčnívá.

První série seriálu pokrývá větší část úvodního svazku knižního cyklu a končí dramatickými událostmi na Erotu. Scenáristé děj pro seriálové potřeby mírně upravili a přidali mezi nové postavy i takové, které se vyskytly až v pozdějších knihách – například Chrisjen Avarasalu, babičku ze Spojených národů, díky níž můžeme sledovat rovněž dění na Zemi a jejíž zařazení přidalo příběhu na komplexitě i dramatičnosti. Některé součásti zápletky navíc fungují v seriálovém provedení lépe než v předloze. Výběr představitelů mne zpočátku tu a tam překvapil; Jim Holden (Steven Strait) i detektiv Miller (Thomas Jane) vypadají mladší, než jak jsem si je jako čtenářka představovala. Zejména Holden zpočátku působil až příliš jako „generický hezoun“, ale záhy se ukázalo, že stanice měla při výběru herců šťastnou ruku. Strait proměnu idealistického Holdena ztvárnil bezvadně a Jane splňuje roli noirového policajta se všemi náležitostmi. Větší prostor než v knize dostala i Julie Andromeda Mao, od jejíhož zmizení se odvíjely události příběhu.

Abraham s Franckem zvládli na jedničku postavy i napětí, ale prostředí úvodní knihy bylo poněkud v pozadí, ať už jde o samotná tělesa, kde se román odehrával, nebo prostředí lodí a měst vydlabaných uvnitř asteroidů, která hrdiny obklopují. Právě místa jejich každodenního života získala v seriálové Expanzi jedinečné vizuály i zvukovou kulisu a divák si umí představit i všudypřítomné pachy, chutě nebo dotek zrezivělých plátů, hladkého zábradlí či nevábné pouliční stěny. Kultura Pásu je v popředí a dostala i vlastní jazyk – polyglot Nick Farmer pro seriál vytvořil kreolštinu obyvatel Pásu, která mu dodala skutečně jedinečný ráz, jejž předloha postrádala.

Podobnou inteligentní, syrovou sci-fi jsme tu už dlouho neměli a seriál Expanze rychle zaplnil velmi žádanou, ale na zpracování více než nelehkou niku. Druhé série bychom se měli dočkat napřesrok a doufejme, že nezůstane jen u dvou a budou zadaptovány i další knihy. Pokud budou autoři pokračovat tak, jak mají nakročeno, je tu prostor pro rozsáhlý seriál, jehož sledování by mělo stát za to. A ten, kdo už prahne po pokračování, může zatím sáhnout po knižní sérii. Na mě už lákavý sloupeček čeká na nočním stolku…

THE EXPANSE / EXPANZE

USA, 2015

10×60 min

Režie: Robert Lieberman, Terry McDonough

Scénář: Mark Fergus, Hawk Ostby, Robin Veith

Předloha: James S. A. Corey / Daniel Abraham a Ty Franck

syfy-logo

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.

Fantastické seriály: UTOPIA

Fantastické seriály: THE WALKING DEAD

3 970 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 6 »

 1. Komentáře by Ronkar — 22.2.2016 @ 11.28

  Vesměs souhlas s recenzí. Osobně mi nesedl jen herec Holdena, ale to je otázka vkusu. Každopádně taktéž doporučuji všem. Je to dobrý seriál. Má slabší místa, ale nadprůměrný je určitě.

 2. Komentáře by doxtan — 22.2.2016 @ 20.29

  Ale Holden a kafe je skvělá etuda.

 3. Komentáře by standa.e — 22.2.2016 @ 23.04

  Mě teda hlavně fascinovala Holdenova cesta s Millerem v poslední epizodě. Ti dva báječně fungovali. Na seriálu samotném se mi pak líbila právě ta „kreolština“ spojená s gesty. A kdybych někdy ve vesmíru potkal přeživší z Canta, včas mě varujte, abych je nebral na palubu. Chci-li přežít 😉

 4. Komentáře by Erunamo — 23.2.2016 @ 13.38

  Asi si dovolím s autorkou nesouhlasit.
  Leviatan se probouzí je zatím nejlepší kniha série. A jelikož ti dva v ní byli teprve vtaženi do víru dění, tak to bylo zcela dobře napsáno jako jejich dobrodružství v kterém teprve prosakovala politika na povrch skrz Milera s Holdenem.
  Co se týká seriálu, tak ten vlastně neobsáhl celou první knihu – moc tomu nerozumím. Byl pojat trochu globálně a bylo tam tak víc politiky (skrz postavy, které byly až v dalších knihách). Hlavně v něm chybělo napětí a akce(zejména na Erotu). A postavy v seriálu taky tak dobře propracovaný nebyly, ale to už je spíš úděl pohyblivých obrázků.
  Velká škoda absence hororových prvků.

 5. Komentáře by hromotlk — 23.2.2016 @ 20.52

  Leviatana som zhltol „na posedenie“.
  dnes mi prisli dalsie knihy, tesim sa na pokracovanie.
  serial je vyborny, len smelo do dalsej serie.

 6. Komentáře by Jana Dvořáčková — 8.5.2016 @ 19.37

  Právě jsem dokoukala. Kniha se mi líbila moc, hlavně atmosféra na konci příběhu. Jak bylo řečeno, hororových prvků si v seriálu moc neužijeme, tedy zejména na tom konci, ale zklamaná nejsem. Obě zpracování se pěkně doplnila a já jen čekám na další řadu 🙂 . Něco takového mi tu hrozně dlouho chybělo. Takové ty malé životní radosti milovníka sci-fi, když ho po dvaceti letech od přečtení první knihy žánru dokáže něco opět tak příjemně překvapit.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.