Ocenění

Fantastické seriály: FOREVER

Autor | Aktuality | Pondělí 14 března 2016 9.15

Hrdinou seriálu Forever je doktor Henry Morgan, jehož věk překročil úctyhodných dvě stě let a přitom stále vypadá na čerstvého čtyřicátníka. Pracuje v newyorském ústavu soudního lékařství, tedy v místě, kde je podle jeho vlastních slov největší množství lehce zchlazených mrtvol na světě. Zdá se, že smrti už by ani nemohl být blíž, tedy až do okamžiku, kdy se stane obětí vraždy, sebevraždy nebo smrtelné nehody. Po takové nezáviděníhodné události se ale znovu objeví ve vodě někde poblíž, nezraněný a zcela nahý. Přestože jsou některé seriály i po deseti letech k nezastavení, jiným dojde dech hned v první sezóně a další se už nedočkají. Že právě takový osud potkal seriál s názvem Forever, je ovšem vrchol ironie. První díl byl televizní stanicí ABC odvysílán na podzim roku 2014 a po klasické dávce 22 dílů byl na jaře následujícího roku ukončen.

forever

Henry, ztvárněný stylově přehrávajícím Ioanem Gruffuddem, využívá encyklopedické znalosti v kombinaci s neuvěřitelným smyslem pro detail, což mu umožňuje vyřešit každý předložený případ. Hlavním vyšetřovatelem je sice detektiv Martinezová (okatá Alana De La Garzová), ale pravdu před divákem scenáristé stejně neutají: detektivové jsou zde především pro věčný údiv nad Henryho schopnostmi, avšak hledání stop a spojitostí je téměř výhradně v doktorových rukách. Vedle řešení oficiálních případů se občas děj točí kolem zmíněné drobnosti s nesmrtelností, což je pro jednoho člověka až příliš velké tajemství. Henryho zázemí spoluvytváří jeho parťák a skoro sedmdesátník Abe, roztomile zahraný Juddem Hirschem, kterého si mnozí určitě pamatují jako skeptického tatínka z Dne nezávislosti. Mozaiku výrazných postav doplňuje ještě tajemný a nebezpečný Adam, který s Henrym sice sdílí úděl nesmrtelnosti, ale jeho morální hodnoty jsou po mnoha staletích pokřivené a životu ostatních povážlivě nebezpečné. Je ovšem škoda, že právě Adam nedostal v rámci seriálu víc prostoru, protože on je tím, kdo vytváří jeho dějovou osu.

Po několika dílech je jasné, že schopnost zmrtvýchvstání je jen příjemný bonus navíc. V mnoha dílech Henry dokonce ani neumře. Do popředí se dostává spíše jeho podivínství, šarm, odměřenost a nutnost kličkování mezi skutečným stavem věci a přijatelnou lží. Asi nejzábavnější složkou seriálu je vztah Henryho ke smrtelnosti, kterou zosobňuje buď Abe, nebo Martinezová. Henryho totiž všichni jednoho dne opustí, buď odejdou pryč, nebo prostě umřou, a zůstanou mu jen vzpomínky, zatímco stárnoucímu Abeovi nezbývá nic jiného, než využít veškerý čas, který mu na světě ještě zbývá. Důležitým prvkem je i návaznost na desítky let vzdálenou minulost. Tu obstarávají záblesky vzpomínek, ve kterých se Henrymu vybavují paralely k aktuálním událostem.

Seriály podobného typu mívají jen několik skutečně zásadních dílů: pilot, zimní finále a samozřejmě finále série. Forever se osvědčeného vzorce vcelku obstojně drží, avšak pokud berete seriály rychloposuvem, pak vězte, že vás na samém konci čekají tři výsostně zábavné a napínavé díly, které seriál s vědomím zaříznutého pokračování uspokojivě uzavírají. Vzhledem k použitým metodám a schopnostem se zřejmě stanice ABC chtěla svézt na vlně holmesovkých seriálů, což vedlo k vytvoření nové značky s na první pohled atraktivním nápadem. V mnoha směrech je Forever podobný seriálu Limitless, kde je také trochu vyšinutý hrdina vystaven vlivům normálnosti. Jenže Limitless je zabalený v mnohem lákavějším a zářivějším provedení. Nicméně díky seriálu Forever se podařilo realizovat nápad lehce zábavného a odpočinkového propojení Sherlocka Holmese s Highlanderem. A to se taky počítá.

Forever

USA, 2014, 22×43 min

abc-tv-logo

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.

Fantastické seriály: UTOPIA

Fantastické seriály: THE WALKING DEAD

Fantastické seriály: THE EXPANSE

Fantastické seriály: LIMITLESS

2 061 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.