Ocenění

TOP 12 zahraniční science fiction za rok 2018

Autor | Aktuality | Pátek 9 Listopad 2018 16.35

Dovoluji si vám představit dvanáct nejvýraznějších science fiction titulů zahraniční produkce vydané během roku 2018. A přestože se v jednotlivých titulech mohou názory lišit, je více než pravděpodobné, že řada z nich se bude opakovaně objevovat i v dalších výběrech toho nejlepšího, co u nás v uplynulém roce vyšlo. Pokud jste si dosud stěžovali, že nápaditých, čtivých a výrazných science fiction románů u nás zase tolik nevychází, zde je důkaz, že tomu tak docela není, přestože by mohla být situace jistě i mnohem lepší. Rozhodně se ovšem nebraňte vyjádřit svůj názor na to, co ve výběru chybí či naopak přebývá, ať už přímo u nás na webu či na sociálních sítích, které mezi vás každý den rozhazujeme v naději, že vás naše snahy o tvorbu žánrového webu přinejmenším lehce zaujmou či alespoň pobaví…

Deti_casu_obalka

Adrian Tchaikovsky: Děti času

vázaná, překlad Zdeněk Uherčík, obálka Luca Oleastri, 408 stran, 379 Kč

nakladatelství TRITON

Cena Arthura C. Clarka byla autorovi, jehož známe především díky česky bohužel nedokončené sérii Stíny vědoucích, udělena zcela po právu. Jde o osvěžující a zábavný příběh s motivem problematické kolonizace cizí planety. Knize se dosud nedostalo přílišné pozornosti, což ovšem vůbec neznamená, že si ji nezaslouží. Naopak, je hodná doporučení pro každého čtenáře science fiction.

Ve-sluzbach-milosti

Ann Leckieová: Ve službách milosti

vázaná, překlad Petr Kotrle, obálka John Harris, 312 stran, 349 Kč

nakladatelství ALBATROS/PLUS

Cena Locus, nominace na ceny Hugo a Nebula. Trilogie Impérium Rádč se u nás komerčně příliš nechytla, důvodem může být neobvyklost ženského rodu využívaného autorkou pro veškeré postavy bez rozdílu pohlaví, kdo však má v oblibě vesmírné romány, v nichž jde o něco víc než jen kosmické bitvy a akční podívanou, neměl by si sérii nechat ujít, přestože volně navazující, samostatný román Provenance (2017) česky patrně jen tak nevyjde.

Pomysli-na-fléba

Iain M. Banks: Pomysli na Fléba

brožovaná, překlad Richard Podaný, obálka Luke J. Frost, 500 stran,  449 Kč

nakladatelství PLANETA9

Úvodní kniha rozsáhlého cyklu jinak samostatných příběhů z vesmíru tzv. Kultury (česky známe pouze román Líc a rub vydaný před více než patnácti lety). Inteligentní a přitom vysoce zábavná space opera od výrazného a bohužel předčasně zesnulého skotského autora, jehož tvorba je úžasným zpestřením domácí scény. Poznejte vesmír, v němž zuří galaktická válka, a vzdejte díky snaze nakladatelství Planeta9, které nám toto dílo konečně přineslo v kvalitním překladu.

Vzestup-Persepole

James S. A. Corey: Vzestup Persepole

brožovaná, překlad Jana Rečková, obálka Daniel Dociu, 440 stran, 399 Kč

nakladatelství TRITON

V rámci „čistě zábavné space opery“ jde spíše o otázku vkusu a Corey by mohl být některými s víceméně klidným srdcem zaměněn například za druhý díl série Becky Chambersové či některou ze space oper od Fantom Printu. Nicméně duo Abraham/Franck má za sebou skvělý seriál Expanze a v tomto případě jde především o zřejmě poslední překlad nedávno zesnulé Jany Rečkové…

Centralni-stanice-obalka

Lavie Tidhar: Centrální stanice

vázaná, překlad Pavel Černovský, obálka Pedro Marques, 224 stran, 278 Kč

nakladatelství ARGO

Pamětní cena Johna W. Campbella, nominace na Cenu Arthura C. Clarka. Pro český trh opět dosti nezvyklá science fiction na pomezí povídkového souboru a mozaikovitého románu. Jednotlivé, původně samostatně publikované povídky skládají zvláštní a podmanivý obraz města bujícího na úpatí cesty do vesmíru. Nápadité, výrazné, ale pozor – bez důrazu na jednotící příběhovou linku.

Vzpominka-na-zemi-obalka

Liou Cch‘-Sin: Vzpomínka na Zemi

vázaná, překlad Aleš Drobek, obálka Stephan Martiniére, 751 stran, 469 Kč

nakladatelství HOST

Cena Locus. Závěrečná část trilogie Vzpomínka na Zemi poněkud překvapivě vyšla pod stejným názvem. Reakce na ni jsou sice rozmanité, ovšem úspěch se jí ani na českém trhu nevyhnul. Ať už máte názor jakýkoli, jisté je, že čínská science fiction v podání Lioua Cch‘-Sina je příjemným zpestřením jinak stále pevné anglo-americké překladové hegemonie, lze navíc předpokládat, že se autor u nakladatelství Host usídlí na delší dobu.

Valecna-tovarna

Neal Asher: Válečná továrna

brožovaná, překlad Marek Hrnčíř, obálka Larry Rostant, 400 stran, 389 Kč

nakladatelství POLARIS

Možná trochu „guilty pleasure“, ovšem Asher si pozornost zaslouží. U nás patrně nejdéle nepřetržitě vydávaný cyklus zahraniční space opery, přestože dle Polarisu jsou prodeje bohužel setrvale spíše vlažné. Druhý svazek série Proměna je v rámci Asherovy tvorby spíše „známý průměr“, autor je ovšem stále zábavný a čtivý, přestože většinu svých nápadů spíše variuje a tentokrát ničím zvláštním nepřekvapil. I tak mu ale dejte šancia vstupte do fascinujícího vesmíru Řádu.

Sedmeroev-obalka

Neal Stephenson: Sedmeroev

vázaná, překlad Zdeněk Hofmann, obálka Martin Zhouf, 624 stran, 449 Kč

nakladatelství TALPRESS

Nominace na Huga a Pamětní cenu Johna W. Campbella. Sníh, Diamantový věk, Kryptonomikon, Anatém, Barokní cyklus. To už je pár podstatných argumentů v podobě autorových v češtině dříve vydaných knih. Sedmeroev, přestože se honosí nepříliš lákavou obálkou, je dle mnohých tím nejlepším, co Neal Stephenson napsal. Přežije lidstvo zkázu měsíce, jejíž důsledky drtivě dopadnou i na Zemi?

Kdo-se-boji-smrti

Nnedi Okoraforová: Kdo se bojí smrti

brožovaná, překlad Adéla Bartlová, obálka Markus Gann, 396 stran, 349 Kč

nakladatelství HOST

World Fantasy Award, nominace Nebula. V Hostu sázejí na neobvyklost, v tomto případě je jistým lákadlem rovněž chystaná adaptace do podoby televizního seriálu v produkci samotného George R. R. Martina. Nehledě na to je ovšem Nnedi Okoraforová výraznou mladou autorkou s neobvyklými nigerijsko-americkými kořeny, což se v její tvorbě ku prospěchu věci silně projevuje.

Murphy_Mesto-obalka

Pat Murphyová: Město, nedlouho poté

brožovaná, překlad Jakub Němeček, obálka Torgeir Fjereide, 336 stran, 330 Kč

nakladatelství GNÓM!

Nominace na Cenu Arthura C. Clarka. Velmi neobvyklý román, jak by se ostatně u produkce nakladatelství Gnóm dalo čekat. Kniha, která umí buď nadchnout, anebo zcela zklamat, to už je čistě na povaze čtenáře, jemuž se dostane do rukou, nicméně pro vnímavějšího jedince, jenž nepase pouze po „první signální“, přímo mana nebeská. Za zmínku stojí i příjemná forma malého, „vymazleného“ paperbacku.

Pandorina-hvezda-Bariera

Peter F. Hamilton: Pandořina hvězda – Bariéra

brožovaná, překlad Petr Kotrle, obálka Larry Rostant, 688 stran, 499 Kč

nakladatelství PLANETA9

První část dvoudílného románu Pandořina hvězda se nese ve znamení návratu rozmáchlé, náročnější space opery na český trh. Ostatně tomu už jsme díky předchozímu cyklu Petera F. Hamiltona uvykli, jen je škoda, že na další knihu jsme museli čekat víc než deset let. Můžete se těšit na lidstvo osídlující daleký vesmír díky vynálezu červích děr, jak už to tak ale bývá, náhle zjistí, že není ve vesmíru samo a mnohé ještě přesahuje jeho chápání…

Tidbeck-Amatka

Karin Tidbecková: Amatka

vázaná, překlad Lukáš Novák, 232 stran, 249 Kč

nakladatelství ALBATROS/KNIHA ZLÍN

A na závěr bonbonek pro ty, co už mohou být znuděni tradičním pojetím žánru. „Surrealistický románový debut zasazený do světa, který je stvořen a udržován jazykem, navazuje na literární odkaz Ursuly K. Le Guinové a Margaret Atwoodové.“ Tak zní první věta anotace a knihu definuje poměrně věrně jako na poměry běžné science fiction vskutku originální, neobvyklou a podmanivou četbu pro náročné.

3 100 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 12 »

 1. Comment by Jana Dvořáčková — 9.11.2018 @ 18.42

  Hm, tak já sice na „snahu o tvorbu žánrového webu“ v komentářích už moc nereaguji, ale to neznamená, že nesleduji. Naopak, dělám to pravidelně, až šmírácky :) .

  Pět z toho seznamu se chystám číst, o nějakých dvou ještě uvažuji. Vánoce přicházejí, jenomže v tomhle ohledu se budu muset podarovat sama.

  Jinakost obsahu je osvěžující. U mně to funguje tak, že když je jí moc, ráda se pak vrátím ke staré známé klasice stokrát opsaných snů. A naopak.

 2. Comment by PMarek — 10.11.2018 @ 12.28

  10 z 12 už je v knihovničce, něco už i přečteno, zbytek čeká ve frontě. Příjemně překvapily Děti času. Mám obrovskou radost, co všechno tu vyšlo, zda se mi, že se blýská na lepší časy. Jsem moc rád za nová malá vydavatelství, Gnóm! má vymazlené knížky v každém detailu, Planeta9 připravila dlouho toužebně očekávané bomby, ve které už asi málokdo doufal. Z toho, co jsem zatím přečetl, je pro mě letošní jedničkou Vzpomínka na Zemi, velká očekávání mám u Seveneves. Teď čtu Chambersovou a asi bych jí v tomto přehledu taky rád viděl. Ale zmíněna v textu je. Resty mám u Ashera, dlouho jsem ho ignoroval, ale všichni mi ho chválí. Asi si doplním vzdělání. Nevím ale, v jakém pořadí se do Polity univerza pustit. Poradíte ?

 3. Comment by Toolshed — 10.11.2018 @ 12.59

  Ja som nikdy nebol ktovieaký sci-fi guy, napriek tomu mám dosť veľa z uvedených kníh v poličke alebo v elektronickej podobe, aj keď ešte neprečítaných, lebo proste rád čítam špičky žánru. Inak okrem iného som veľmi rád za to, že konečne vychádza „Kdo se bojí smrti“ – pamätám si, ako som o nej čítal ešte pred rokmi v nejakej Pevnosti v sekcii literárnych noviniek alebo v súvislosti s nejakým ocenením a už vtedy som si ju pridal do mentálneho to-read listu.

 4. Comment by Toolshed — 10.11.2018 @ 13.01

  Vlastne okrem Detí času, Vzestupu Persepole a Ashera sa výhľadovo chystám na všetko z uvedeného :)

 5. Comment by Jana Dvořáčková — 11.11.2018 @ 12.01

  Já moc nerozlišuji mezi „špičkou žánru“ a tím ostatním. Leckdy překvapí i méně známý autor a naopak ten hodně známý může zklamat. Příběhy beru, jak přicházejí, ale na můj vkus přicházejí v hrozně invazivním počtu – nestíhám číst :) .

  Z uvedeného výběru mě moc nezaujal třeba právě Asher. O Ann Leckie také moc neuvažuji. A nejsem si jista ani čínskou sérií. Neměla bych číst recenze, což jsem bohužel udělala. U poslední zmiňované mě kombinace názoru v recenzích a komentářích donutily trochu vycouvat. Ale zase… to je fakt důležité – recenze, která pochybuje, je také svým způsobem lákadlo, takže jsem žádného z těch autorů úplně nezavrhla.

 6. Comment by Dilvermoon — 11.11.2018 @ 17.29

  Jo, Banks je tu. A na příští rok slíben další nebo možná i dva. Stephenson je tu taky. Sice Sedmeroev „je dle mnohých tím nejlepším, co Neal Stephenson napsal.“, ale nevím. Tohle je opravdu odvážné tvrzení, tváří v tvář jeho dílu. Ale kdo ví. A ta obálka? Martin Zhouf evidentně nebyl zrovna v kondici :-)

 7. Comment by Toolshed — 11.11.2018 @ 19.40

  Ja to myslím tak, že keď sa už na sci-fi nejako obzvlášť nezameriavam, snažím sa čítať aspoň to, čo sa vníma ako „špička“, či už na základe ocenení, kritík ľudí, ktorým dôverujem, alebo podobných best-off listov, ako je napríklad tento :) Vlastne to podobne selektujem aj v iných žánroch, nejako treba tú masu zriediť. A súhlasím, že tá obálka k Sedmeroev je fakt zlá.

 8. Comment by PMarek — 12.11.2018 @ 6.51

  Jano, do čínské trilogie se pusťte, fakt stojí za to. Třeba se Vám nebude líbit komplet, ale záběr, jeho šíře, je neuvěřitelný. Určitě Vás něco zaujme. A málokdy se mi stane, že by se mi líbil druhý dil ještě víc než první, a třetí to následně ještě překonal.
  Ja zase váhám u Kdo se bojí smrti. Počkám si ještě na nějaké ohlasy.

 9. Comment by Jan Peregrin — 13.11.2018 @ 9.39

  Já se těším na bankse a Stephensona. Corey drží laťku stále příjemně vysoko. Ale hlavně si, prosímvás, všichni přečtěte toho Hamiltona, to je space opera jak má být (pokud znáte jeho Úsvit noci, tak tohle je podle mě ještě lepší, hlavně se mu to tak nerozuteklo a je to sevřenější..)

 10. Comment by Slavo — 13.11.2018 @ 15.34

  2PMarek – Asher
  Asi by som začal agentom Cormackom /5 alebo 6 dielov/ prípadne Sťahovačom. Tieto posledné diely okolo temnej inteligencie sú už dosť tematicky prevarené.

 11. Comment by Slavo — 13.11.2018 @ 15.43

  Inak vďaka za prehľad tohtoročnej SF. Tento rok absolútne nestíham čítať, dal som len Leckie a Ashera a chystám sa na Murphyovu, ale zvyšok prehľadu si nakúpim do zásoby. Škoda tej rádčskej trilógie, že sa neujala. Nebolo to zlé, i keď tá anotácia bola dosť prepálená a poniektorí boli asi dosť sklamaní, že to bolo komornejšie. A tretí diel bol spolovice čistá SF vzťahovka :D

 12. Comment by Jana Dvořáčková — 13.11.2018 @ 16.40

  PMarek: Tak jo, právě jsem si to přidala do seznamu.

  Jan Peregrin: Na Hamiltona jsem se těšila jako školáček na velké prázdniny :) . Nechávám ho na konec roku, abych z toho měla dvojité vánoce. Teď poslouchám takovou prapodivnou detektivku, ale musím toho už nechat a zase se věnovat seriózním scifárnám.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.