Ocenění

Fantastické seriály: AGENTKA CARTEROVÁ

Autor | Aktuality | Pondělí 21 března 2016 10.10

Captain America: První Avenger je jedním z nejzdařilejších filmů studia Marvel. Přímo z něj dýchá atmosféra zlaté éry komiksů, kterou kazí snad jen slabší digitální efekty a v závěru přesun do alternativní současnosti. I ti největší kritici musí uznat, že se naivního superhrdinu podařilo současnému divákovi představit ve velmi slušné podobě. Kapitán Amerika bohužel záhy opustil období druhé světové války a spolu s tím i řadu sympatických postav, především pak krásnou Peggy Carterovou. Po řízné jednoaktovce Marvel One-Shot: Agent Carter studio vyslyšelo přání fanoušků a nabídlo jim se sympatickou agentkou celý seriál, v němž se musí vyrovnat se ztracenou láskou i s přehlížením kolegů v tajné službě.

LOGO

Americký seriál Agentka Carterová paradoxně ovládli Britové. V první řadě se samozřejmě jedná o samotnou Hayley Atwellovou v roli Peggy, s níž se už v případě původního filmu castingu povedl mistrovský kousek. S patřičným účesem a líčením jako by skutečně vzešla z časů největší slávy Rity Hayworthové. V těsném závěsu se drží James D’Arcy jako komorník Jarvis, jenž je patřičně nepatřičný v jakékoli situaci, do níž ho povinnosti k Howardu Starkovi (Dominic Cooper) zavedou. Otec slavného Iron Mana se v seriálu objevuje zřídka, ale pokud už se v nějakém dílu ukáže, pak si ho většinou vezme celý pro sebe. Hvězdy a pruhy hájí především herečky zastupující protistranu, nevýrazní představitelé agentů SSR jen střídají výrazy zarputilosti s prosebností psích očí.

V první sérii Peggy přijme na Starkovo naléhání bokovku v podobě pátrání po ztracených vynálezech, což má za následek neplacenou špionáž v nočních hodinách. Později se podívá i do lesů východní Evropy, ale většinou zůstane svázána zdmi newyorských kanceláří, hotelů a úzkých postranních uliček. Přestože je pilot seriálu slabý, s blížícím se finále se kvalita jednotlivých dílů zvedá. Napomáhá tomu postava bezcitné vražedkyně Dottie (Bridget Reganová) a Peggyina změna postavení v nepřítele číslo jedna. V exteriérech se natáčelo minimálně a většinou v nich kamera nedohlédne dál, než k nejbližšímu rohu. Vedle studiového vzhledu napomáhá atmosféru čtyřicátých let navozovat i prozářený obraz se silnou vinětací. Akční scény se zásadně odehrávají v milosrdné tmě skrývající omezené prostory a finance.

Ve druhé sezóně se všichni přesunou na západní pobřeží a také se tam mnohem častěji podívají do prosluněných exteriérů při pátrání po nulové hmotě. Díky této záhadné esenci spjaté s jadernými experimenty se Agentka Carterová na chvíli ponoří do vod atompunku, v nichž se díky parodickému závěru připomínajícímu pohádku O veliké řepě málem utopí. Více se hraje na romantickou notu, stále se řeší otázka přehlížení žen ve společnosti a jejich emancipace. Poslední díl se možná snažil otevřít i otázku užívání drog ve filmovém průmyslu.

Seriál je přehlídkou jednorozměrných postav, přesto i v těch nejzlobivějších na straně dobra dříme kus zlatého srdce Kapitána Ameriky. Ať už vyjde do akce v šatech, kombinéze nebo kalhotovém kostýmu, vždy je příjemné sledovat, jak Peggy s vysokými podpatky nakopává záporákům zadky. Konverzační přestřelky jsou zase nejvtipnější s prkenným Jarvisem. A to je asi tak všechno. Pohledné a nenáročné. Vzhledem k poklesu sledovanosti je momentálně dosti nepravděpodobné, že by se diváci dočkali třetí série. Zbydou tedy dva originální příběhy, které si pokaždé hrají s jiným typem atmosféry v různých prostředích. To ovšem není od Marvelu zase tak málo.

Agentka Carterová

USA, 2015, 18×42 min

abc-tv-logo

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.

Fantastické seriály: UTOPIA

Fantastické seriály: THE WALKING DEAD

Fantastické seriály: THE EXPANSE

Fantastické seriály: LIMITLESS

Fantastické seriály: FOREVER

1 953 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Kim — 21.3.2016 @ 12.36

    Jj ta je boží

  2. Komentáře by Sliva — 21.3.2016 @ 13.12

    Ano, Peggy mě taky (navzdory všem zmiňovaným negativům) hodně bavila. Možná pro tu atmosféru oné doby, kterou miluju samu o sobě, zkrátka je to takové holčičí a emancipované v tom správném „historickém“ slova smyslu. A mimochodem (se klidně přiznám), že Jarvis je předobrazem TOHO (pozdějšího elektronického) Jarvise, na to mě upozornil můj domácí dvanáctiletý ironmanofil a byl z toho celej na větvi:-D

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.