Ocenění

Perly seriálové fantastiky: Avatar – Legenda o Aangovi

Autor | Aktuality | Pondělí 23 dubna 2018 22.10

Zapomeňte na Cameronovy modré opičáky a úděsnou filmovou adaptaci od Shyamalana. Pravé zlato pod názvem Avatar leží v kresleném dobrodružství o plešatém klukovi s létajícím bizonem, který vládne větru a dává přednost vegetariánské stravě. Avatar: Legenda o Aangovi je seriál, který zavede diváka do světa inspirovaného asijskou kulturou a mystikou, v němž jsou někteří lidé obdařeni schopností ovládat živly. Voda, Oheň, Země, Vzduch – čtyři elementy, kolem nichž se utvořily čtyři specifické národy. V úvodu se seznamuje s dvojicí dětských sourozenců z vodního klanu. Ti při lovu objeví v ledovci zamrzlého chlapce. Brzy zjistíme, že kluk jménem Aang není pouze vládce větru, ale také poslední vtělení avatara – bytosti, která jako jediná dokáže ovládat všechny čtyři živly, a jejímž posláním je udržovat rovnováhu ve světě…

Avatar-tv-poster

PŘÍBĚH:

Příběh balancuje mezi několika žánry: od úsměvné komedie, přes akční jízdu plnou originálních nápadů, až po dojemné drama o síle přátelství a vnitřním sebepoznání. Tahle pohádka pro malé i velké svým způsobem připomíná kulty jako Star Wars, Pán prstenů nebo Matrix. Formu má pohádkovější a komičtější, ale hloubku sdělení velikou.

Už intro Avatara napoví, že nás nečeká „Disney“ podívaná, ačkoli je seriál původem americký. Vypráví o stoleté válce, podmaňování, ztrátě naděje a genocidě celého národa…  A i když od začátku v podstatě víme, jak to celé skončí, vůbec to nevadí. Avatar je krásným příkladem vyprávění, kde je cesta ve skutečnosti finální destinací. Etické a morální otázky podává s notnou dávkou nadsázky a výmluvnou hloubkou. I když se děj zabývá mnoha tématy, nejpodstatnějším je osobní růst skrze chybování. Nejlepší na tom je, že tvůrci berou publikum vážně bez ohledu na to, že je primárně určen dětem. Autoři se nedrží zpátky, konfrontují protagonisty s těžkými životními zkouškami a jdou přímo proti černobílému chápání světa.

Příběh není nikdy příliš násilný a nepotřebuje to, protože to, o čem vypráví, je reflektováno skrze pocity a zkušenosti postav. Divák chápe tíhu okolností, v nichž se nacházejí, jejich vnitřní boj i dilemata, a přitom je paradoxně skutečně zábavný a hravý: od vizuálního stylu přes dialogy až po situační scénky. Uchopit správně dramatickou a komediální rovinu není snadné, ale tady to funguje na výbornou.

CHARAKTERY:

Zábavnost a líbivost postav je logickou stránkou podobných seriálů. U Avatara je to však komplexnost. Každý charakter má vystavěné silné pozadí a minulost, která ho ovlivňuje i v přítomnosti. Aang je pozitivní hravý klučina, který chce objevovat svět, ale současně se musí vypřádat s tíhou, která leží na jeho bedrech, a naučit se čelit osudu, i když by před ním raději utekl. Katara je starostlivá, laskavá a představuje mateřskou figuru pro ostatní, ale přitom se nechává strhnout vztekem. Okolnosti pak prověřují, kam až je ochotná zajít kvůli pomstě. Sokka je výřečný komediální živel, narcis a sexista. Současně je odvážný bojovník plný nápadů, které partu dostanou z nejednoho maléru. Díky jejich různým přístupům zde není konkrétní vůdce, ale podle okolností fungují jako sehraný (ač často rozhádaný) tým. Postavy z království ohně, které stojí na opačné barikádě, pak přihrávají důležité rodinné motivy. Rozpolcený princ Zuko a moudrý strýc Iroh oživují děj způsobem, ze kterého by si měly jiné příběhy brát příklad.

avatar-tv-characters

To, co na začátku působí jako hravá pohádka, se postupně mění a vyvíjí – svět se rozšiřuje, mytologie prohlubuje, vztahy komplikují. Hloubka aktérů se odkrývá pozvolna, ale společně tvoří funkční celek. Kupříkladu Aanga rozporuje fakt, že musí zničit Ohnivého lorda, ale jeho filosofie mnicha má zachovávat všechen život bez rozdílu. Princ Zuko ztratil čest a domov, ale paradoxně kvůli hájení správného morálního rozhodnutí. Promyšlené postavy tak tvoří z Avatara víc než pohádku a je radost sledovat jejich cestu za poznáním.

FORMA:

Avatar spadá do žánru s vcelku přísně vytyčenými pravidly. I přes veškerou fiktivnost působí zdejší svět uvěřitelně. Člověk má zkrátka pocit, že tohle univerzum by mohlo fungovat. Příběh je rozdělen do tří kapitol: Voda, Země, Oheň. Každá lokalita, kultura a obyvatelstvo je vystavěné kolem konkrétního elementu. Vzdušné chrámy se žlutou a oranžovou jsou inspirovány Tibetem, Země s obrovskými hradbami starověkou Čínou. Říše Ohně feudálním Japonskem a Voda Eskymáky či indiány. Vládnutí je pak kapitola sama pro sebe a odráží se od energie Chi, která slouží jako hybná síla k transformaci hmoty. Každé má své specifické pohyby, svou filosofii a vyjadřuje přístup k životu jednotlivých národů. Ovládání vody připomíná Tai-chi, oheň Kung Fu atd.

Se schopností vládce se člověk buď narodí, nebo ne, a každý vládce ovládá jen jeden živel. Vodu lze užívat jen tam, kde je její zdroj, ale je nejpoddanější. Vládci ohně tvoří energii přímo ze svého Chi a spoléhají na útok před obranou. Vládci země musí mít kontakt s půdou. Vládci vzduchu dávají přednost rychlosti a úhybným manévrům. Postavy a prostředí není vykresleno extra detailně, ale je vkusné a milé, a skrze barvy i originální nápady je stále na co koukat. Při animaci tvůrci snímali pohyby skutečných bojovníků, díky čemuž působí akční momenty opravdu přirozeně. Společně s nápaditostí elementů je pak každý boj vládců zábavnou přehlídkou efektů. Samotnou kapitolou je pak báječný soundtrack, ať už v dojemných nebo akčních polohách, při kterých výborně šponuje napětí. Nejeden motiv mi utkvěl v paměti a rád jsem si je poslechl i po zhlédnutí.

Životní moudra, vize, sny, duchovní univerzum, démoni a podivná zvířata, koncept reinkarnace a příběhy předchozích vtělení. Na objevování je tu toho opravdu hodně. Tu a tam se sice najde slabší epizoda a přímá úlitba dětskému publiku, ale není to nic, co se nedá přestát. Kolikrát jsem byl překvapen, jak jednoduše, ale srozumitelně příběh vysvětluje komplikované věci, jako např. fungování čaker. Na to, jak komplexní záležitostí Avatar je, zapadají do sebe jednotlivé části více než dobře. Témata jako sebeobětování, ztráta, zrada, vykoupení, nezávislost, moudrost, laskavost: to vše v příběhu, který klade důraz na lidskost.

Ve finále se bojuje doslova o duši a svědomí celého světa. Divák to cítí, protože si s hrdiny prošel všemi obtížemi a rozumí jim. A když nakonec Aang stane proti největšímu nepříteli, víte, že se před vámi odehrává něco skvělého. A zatímco se kamera za doprovodu nádherné melodie obrací k nebi a naskakuje The End, tleskám a současně lituji, že to velkolepé dobrodružství končí. Bylo báječné a já ho vřele doporučím každému, kdo se rád nechá okouzlit fantaskními světy, které tak dobře reflektují ten náš opravdový. Jen jedno doporučení, pokud nebudete sledovat spolu s dětmi, dejte přednost originálnímu znění v angličtině.

Avatar: Legenda o Aangovi

USA, 2005 – 2008, 26 h 4 min (61×22 min)

režie Giancarlo Volpe, Ethan Spaulding, Lauren MacMullan aj.

scénář Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko, Aaron Ehas aj.

hrají Dante Basco, Erik von Detten, Jack De Sena, Mae Whitman,

Mako, Clancy Brown, Jason Isaacs, Mark Hamill aj.

Související odkazy:

Jekyll ♦ Gravity Falls ♦ Spider-Man ♦ Teta

Firefly ♦ Dobrodruzi z vesmíru ♦ Návštěvníci

Řekni, kdo tě zabil

4 204 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.