Ocenění

Fantastické seriály: THE WHISPERS

Autor | Aktuality | Pondělí 11 dubna 2016 10.00

Dětem není co věřit, věčně si vymýšlejí a do všeho tahají imaginární kamarády. S těmi je vůbec kříž – nikdo je nikdy neviděl, a přesto za všechno můžou. Kolem Washingtonu D.C. je z toho hotová epidemie, každé druhé dítě má najednou kamaráda jménem Drill, který vymýšlí skvělé hry, při nichž rodiče končí přinejlepším s přeraženou páteří. Objevil se jakoby odnikud, jeho moc je obrovská a bere si to nejcennější. Ve stejnou dobu je uprostřed pouště v africkém Mali nalezen útvar z fulguritu, jenž je označován také jako zkamenělý blesk. V jeho základech je vrostlý stíhací letoun, který se ovšem ztratil před třemi měsíci na úplně jiném místě planety a jehož pilot byl prohlášen za mrtvého. Situaci v USA vyšetřuje FBI, o africkou záhadu se stará ministerstvo obrany, souvislost obou událostí prozatím není zcela zřejmá…

the-whispers-poster

Aby toho nebylo málo, vyšetřovatel ministerstva obrany Wes Lawrence (Barry Sloane) je bývalým milencem agentky Benniganové (Lily Rabeová) z FBI a nezvěstný pilot stíhačky je jejím manželem. Když se k tomu přidá nevěrou odstrčená paní Lawrencová, vznikne čtyřúhelník, v němž to i během aktuální krize občas jaksepatří zajiskří. Ačkoli si dospělí odehrají svůj part se ctí, jejich výkon je ničím ve srovnání s hereckými výkony dětských představitelů. Jedno jméno za všechny: Abby Ryder Fortsonová. V době natáčení jí bylo šest let, ve stejný rok si zahrála i v Ant-Manovi. I přes její věk se před kamerou chová jako profesionál. A když přijdou na řadu třeba výslechy dětí, je opravdu na co koukat.

Na začátku vypadá všechno jako legrace. Děti si hrají, nikdo jim nevěnuje příliš pozornosti, dospělí mají dost svých problémů. Drill je jen další z nesmyslů, kterých si děti navymýšlí spoustu. Poté nastupuje fáze frustrace, kdy situace rychle eskaluje do rozsahu globálního ohrožení. A v závěru už je to jen beznaděj a bezmoc. Drill hraje hru, pro kterou se stanovená pravidla téměř s každou epizodou přitvrzují nebo úplně mění. Může to vypadat jako nucené vršení motivů, ale s postupem času je víc a víc jasné, že kdyby lidé věděli od začátku, s čím mají tu čest, události by se odvíjely zcela jiným směrem.

V titulcích se na pozici výkonného producenta pravidelně objevuje Steven Spielberg, což není až tak překvapivé, protože v poslední době produkuje kdeco. Důraz kladený na rodinné hodnoty je pro něj navíc typický. Utažený rozpočet donutil štáb přesunout natáčení seriálu do Kanady, většina trikových scén si přesto drží průměrnou seriálovou úroveň. Výsledek tak nevypadá přespříliš levně, ostatně seriál je především konverzačním dramatem s mnoha vypjatými scénami, jenž postupně zvyšuje tempo až do velkého finále. Tvůrci se volně inspirovali kratičkou povídkou Hodina H Raye Bradburyho, ale na ploše třinácti dílů se přirozeně čerpalo z více science fiction zdrojů, ať už literárních či filmových.

Seriál The Whispers byl uveden v roce 2015 a televizní stanice ABC hned po odvysílání první sezóny oznámila jeho ukončení. Závěr tak zůstane navždy otevřený, což je vzhledem k vcelku slušné kvalitě seriálu škoda. Podobný osud čeká pravděpodobně i na Agentku Carterovou, o níž ABC s Marvelem ještě definitivně nerozhodlo, avšak herci už se raději upisují jiným rolím. Případné ukončení by znamenalo, že z žánrových seriálů zbydou na ABC pouze relativně úspěšní Agenti S.H.I.E.L.D. Nezbývá než doufat, že jejich řady letos důstojně doplní dva nováčci: steampunkové Spark a časovka Time Ater Time.

The Whispers

USA, 2015, 13 x 45 min

tvůrce seriálu: Soo Hughová

abc-tv-logo

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.

Fantastické seriály: UTOPIA

Fantastické seriály: THE WALKING DEAD

Fantastické seriály: THE EXPANSE

Fantastické seriály: LIMITLESS

Fantastické seriály: FOREVER

Fantastické seriály: AGENTKA CARTEROVÁ

Fantastické seriály: MĚSTEČKO PINES

1 768 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Roman Štědronský — 11.4.2016 @ 12.58

    Pilot jsem viděl, ale musím se přiznat, že mě to nejen že nezaujalo, ale až nudilo. A protože seriál končáí, už tomu druhou šanci dávat nebudu.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.