Ocenění

Fantastické seriály: SENSE8

Autor | Aktuality | Pondělí 9 května 2016 17.50

Dokážete si dnes ještě vzpomenout, jaké to bylo vidět poprvé film Matrix? Uchvátil vás stylový vizuál, počítačové triky v kombinaci s dynamickou akcí nebo v jádru klasický příběh točící se kolem příchodu spasitele? I kdyby sourozenecká dvojice Wachowských přišla jen s Matrixem, bohatě by to pro zápis do filmové historie stačilo. Režisérský tandem ovšem po letech představil světu rovněž vizuálně a vypravěčsky revoluční Speed Racer. Jenže v té době už na filmové mezníky nebyl zřejmě nikdo zvědavý, diváci šli do kina raději na Iron Mana a tím na dlouhé roky dopředu předurčili směr, kterým se hollywoodská tvorba ubírá dodnes. Po další přestávce se Wachowští společně s Tomem Tykwerem pustili do Atlasu mraků dle knižní předlohy Davida Mitchella, kterou rozsekali na atomy a poté ji zase pospojovali do vcelku ucházejícího celku. A odtud už je to jen krůček k seriálu Sense8.

Sense8

Pokud kultovní tvůrce provázejí dlouhá léta komerční neúspěchy, pak je to jistě nezáviděníhodné, podobný osud však jen těžko zaujme dnešního zhýčkaného diváka. Vedle HBO si dnes může dovolit sázku na nejistotu asi jen poskytovatel streamovacích služeb Netflix, a právě ten se pustil do produkce seriálu Sense8. Jde o zcela původní dílo trojice scenáristů, kterou tvoří obě Wéčka a navíc ještě J. Michael Straczynski, jehož jméno je úzce spjato se seriálem Babylon 5 a s mnoha komiksovými tituly. Společně stvořili příběh osmi hrdinů z různých končin světa s rozmanitým kulturním zázemím, kteří mají schopnost se i přes obrovské vzdálenosti navzájem telepaticky navštěvovat, v krajním případě může dokonce jeden nad druhým převzít kontrolu. Celá skupina je hned od počátku v nebezpečí, protože to, co je pro jedny dar hodný péče a ochrany, je pro jiné rakovinou určenou k vymýcení.

Ať už bylo inspirací pro Sense8 cokoli, nejblíže má k filmovému Atlasu mraků, s nímž sdílí časté skoky mezi příběhy jednotlivých postav, jež pokaždé trápí jiné problémy. Seriál se ovšem odehrává kompletně v současnosti a není koncipován jako sled podobných scén v jiném dějovém kontextu. Každý z osmi příběhů je sám o sobě nějakým způsobem zajímavý, ale vcelku je to každý pes jiná ves. Prvních pár dílů bylo díky tomu opravdu obtížné seriál sledovat. Vedle ukázkového boje o přežití mezi gangy v okolí Nairobi a bílými límečky v Soulu jsou postaveny útržky z bollywoodských spektáklů a mexických telenovel. Téma gayů a lesbiček je ze začátku rovněž dávkováno tak urputně, až jsem měl pocit, jestli se nedívám na nové díly seriálu Láska je Láska. Nic proti, ale na první pořádnou bitku se čeká tři díly a na dějový posun v rámci všech linií ještě o nějaký ten díl navíc.

Každý seriál má právo na rozjezd a nemusí to nejlepší ukázat hned v pilotu. Skvělá kamera, výborné herecké výkony a nákladná výprava jsou ovšem znát z každého filmového políčka. Co příběh, to jiný žánr a když už dojde na nějakou tu akční scénu, pak je opravdu na co koukat. V technických parametrech problém není. Celek ale stojí na vzájemných interakcích zúčastněných a ty se ve velké míře odehrávají podobně. Jedna postava má nějaký problém, druhá se k ní připojí, poradí, povypráví historku ze života, a je to, problém vyřešen. Na jednom konci zeměkoule puká srdce zamilovanému Mexičanovi, zatímco keňský řidič autobusu se snaží ze své životní situace vyváznout přinejlepším s useknutou rukou. Jen těžko se potom lze zbavit dojmu, že hned několik dějových linií je v seriálu zbytečných.

Podivným rozhodnutím bylo nechat všechny postavy mluvit anglicky. Při setkáních, která jsou jinak často vizuálně efektní, se totiž hrdinové podivují nad svojí schopností mluvit místní exotickou řečí, ale divák z toho jaksi nic nemá. Vidět Sense8 v českém dabingu, homogenizaci řečí bych se nedivil, ale v původním znění, navíc v produkci Netflixu, mě takový přístup překvapuje. S přibývajícími díly se seriál přece jen rozjede. Sice se nevyhne nepodstatným odbočkám, ale díky soustředění se na jedinou postavu úsilí ostatních konečně k něčemu spěje. Sense8 je vším možným – detektivkou, romantickou černou komedií, osudovým dramatem, gangsterkou i akčním thrillerem. Jako mozaika různých životních příběhů, které se jednoho dne prolnou, připomíná filmy jako Magnolia nebo Crash, na rozdíl od nich však nedokáže vyvolat pořádné emoce. Finále je v tomto směru až trestuhodně neuspokojivé. Nezbývá tedy než naděje ve skutečnou katarzi vložit do druhé série začínající v prosinci tohoto roku.

Sense8

Sci-Fi / Drama

USA, 2015, 12×60 min

režie Lilly Wachowski, Lana Wachowski, James McTeigue a Tom Tykwer

scénář J. Michael Straczynski, Lilly Wachowski a Lana Wachowski

netflix-logo

Související odkazy:

Fantastické seriály: HUMANS

Fantastické seriály: MR. ROBOT

Fantastické seriály: PENNY DREADFUL

Fantastické seriály: BLUNT TALK

Fantastické seriály: AMERICAN HORROR STORY

Fantastické seriály: AGENTS OF S.H.I.E.L.D.

Fantastické seriály: UTOPIA

Fantastické seriály: THE WALKING DEAD

Fantastické seriály: THE EXPANSE

Fantastické seriály: LIMITLESS

Fantastické seriály: FOREVER

Fantastické seriály: AGENTKA CARTEROVÁ

Fantastické seriály: MĚSTEČKO PINES

Fantastické seriály: THE WHISPERS

1 944 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by gormie — 9.5.2016 @ 18.38

    Pro mě je to jeden z nejlepších seriálů poslední doby a rozhodně stojí za vidění už proto, že je schválně hodně jiný, než většina dnešní produkce, aniž by byl nějak trapně artový. To by samozřejmě samo o sobě nestačilo, naštěstí je ale skvěle napsaný i zahraný, a především se mu daří vyvolávat intenzivní emoce. Dokonalý rozhodně není, najdou se v něm i hluchá místa a jindy zase moc tlačí na pilu (kdo chce vidět všechny ty porody?), ale celkově je to vysoký nadprůměr.

  2. Komentáře by Kim — 9.5.2016 @ 21.56

    Za mně ze s těch co se tu o nich psalo jen THE WALKING DEAD.A z těch co se tu o nich nepsalo Já a Robot.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.