Ocenění

Fantastické seriály: 11.22.63

Autor | Aktuality | Pondělí 1 srpna 2016 7.30

Stephen King je králem hororu, o tom není pochyb. Umí mistrně vystihnout psychologii postav, pozvolna budovat atmosféru jako pevnost a zručně utahovat šrouby napětí. Co už tak běžné není, tu a tam překvapí příběhy, které doslova chytí čtenáře za srdce. Za příklad mohou posloužit filmové adaptace Stůj při mně (1986), Vykoupení z věznice Shawshank (1994) nebo Zelená míle (1999). Nový televizní seriál pod názvem 11.22.63 lze námětem oprávněně připojit k výše zmíněným snímkům. Přestože zde nechybí mysteriózní atmosféra a jisté vědecko-fantastické prvky, v podstatě je to příběh o hloubce lidské duše a osudové lásce.

11-22-63-poster

Neteří se možná právě teď zděsili, ale nebojte. Pod datem vraždy prezidenta JFK na vás čeká osmidílná televizní série na motivy románu Dallas 63, kterou zaštítil J.J. Abrams. V příběhu se seznamujeme se středoškolským učitelem Jakem Eppingem (James Franco), kterého hned v úvodu zasáhne vyprávění starého Harryho Dunninga. Ten před mnoha lety přišel o halloweenské noci o matku a své sourozence, které brutálně povraždil otec rodiny. Jakeův život se změní při každodenním pokecu s majitelem bistra Alem (Chris Cooper), který mu prozradí tajemství o „králičí noře“, jakémsi časovém portálu, jenž vede do 21. října roku 1960 přímo z jeho bistra. Nemocný Al žádá Jakea, aby se vypravil do minulosti a zabránil atentátu na prezidenta Kennedyho, protože doufá, že tím zlepší svět. Poví mu také, že bez ohledu na to, jak dlouho v minulosti bude, když se vrátí, vždy uběhnou pouze dvě minuty. Naopak, při přechodu do minulosti zůstává stejný čas i datum. Pokud bude chtít Jake splnit nelehkou misi, bude muset v 60. letech pobýt několik let. A protože Jake nepatří k nejšťastnějším jedincům (manželka mu dala kopačky, studenti ho štvou…), s Alovým nápadem souhlasí.

Filmové či seriálové zpracování podle knížek Stephena Kinga mě vždy zaujmou navzdory faktu, že jich většina nedopadá dobře. Zkrátka patřím mezi fanoušky Kingovy tvorby, ačkoli jsem ani zdaleka nepřečetl vše, co napsal, a Dallas 63 mě minul. 11.22.63 je primárně romantický příběh. Neříkám to ale v negativním smyslu. Neřeší se tu kvantová fyzika, nejde tu o časové paradoxy. Vše zůstává v rovině fantazie s vymyšlenými pravidly, což je pro Kinga typické. Divák se s Jakem vydá do roku 1960 a naplno si začne užívat tehdejší atmosféru s typickou módou, hudbou, přísnější morálkou i segregací černochů, zkrátka vším, co k Americe šedesátých let patří. Jake potřebuje splynout s davem, začne tak nový život s falešnou identitou a postupně se seznamuje s obyvateli maloměsta nedaleko Dallasu. Stává se z něj muž dvou životů. Tím, který předstírá učitele angličtiny, a detektivem, jenž se snaží zjistit, jestli osudného dne střílel Lee Harvey Oswald. Brzy potkává mladíka Billa (George MacKay), který se stává jeho parťákem, a také půvabnou středoškolskou knihovnici Sadie Dunhillovou (Sarah Gadon).

King má zvláštní schopnost psát klišé situace originálním způsobem a u jeho nového seriálu je to podobné. Jak bylo řečeno, 11.22.63 není horor, ale nebyl by to King, kdyby se neobjevily mrazivé momenty. Většinou je mají na svědomí skuteční lidé, protože první, na co se Jake zaměří, je příběh Harryho Dunninga. Mysteriózní atmosféra se ani v pomalejším tempu nevytrácí. Jak sami zjistíte, „minulost se nechce nechat měnit“ a tak vždy, když hrdina jde proti přirozeným událostem historie, začne ho minulost tlačit zpátky do původních kolejí. Je tedy vůbec možné změnit minulost? A kdo je ten podivný chlapík se žlutou kartou za kloboukem, který kříží Jaekovu pouť časem?

11-22-63-banner

Survival 127 hodin (2010) ukázal, že když má herec James Franco k dispozici dobrý scénář, dokáže utáhnout úplně sám i celý film. Špatně na tom není ani zbytek místní skvadry: podivínský Oswald, kouzelná Sandie s úsměvem, pod kterým by roztál i Rambo. Casting vyšel na jedničku a je hlavním tahounem příběhu. Řemeslně není co vytknout. Nádherná výprava (všude krásné bouráky, hudba šedesátek, cudně roztomilé holčiny), tajuplná atmosféra a zajímavý příběh. Tempo vyprávění se po prvních dílech trochu odkloní od napětí a zabrouzdá do příběhu o mezilidských vztazích. Prostřední část je tedy něčím jiným, než co divák může čekat po pilotu, a některé tím může odradit. Nudit se však nebudete. 11.22.63 nehrozí natahování děje, jako tomu někdy bývá v sezónních seriálech. Minisérie mají tu výhodu, že divák obvykle předem ví, že ho čeká ucelené dílko s uzavřeným koncem. Pilot zabírá téměř stopáž celovečerního filmu, proto má seriál oproti Kingovým filmům výhodu a dokáže vykreslit charaktery do větší hloubky. Přesto je zakončení krapet uspěchané a neškodilo by tu a tam víc tlačit na pilu.

Milostná linie (místy pateticky americká, ale také mrazivě thrillerová) se nakonec stává hlavním tahounem celého děje. Není to, co vás láká? V tom případě máte smůlu. Franco a Gadon jsou oba skvělí a chemie mezi nimi funguje bezvadně. Celkově možná děj nepřináší výrazně originální prvky, ale jeho atmosféra je pohlcující a dokáže diváka vtáhnout za obrazovku a o tu jde především. Srovnání s Nolfinovými Správci osudu (2011) nemusí být úplně mimo. Romance hraje prim, jenže pořád to i s JFK drží pohromadě a směřuje tam, kam od začátku tvůrci chtěli. Prostě to funguje. Pokud navíc patříte k citlivějším jedincům, doporučuji před závěrem mít po ruce nějaký ten kapesníček. Budete ho potřebovat.

Cestování časem, osudová láska a konspirace kolem JFK. 11.22.63 je zdařilá retro-romance s příchutí mystéria, která v rámci televizní produkce předvádí silný nadprůměr. I přes některá hluchá místa a pomalejší tempo se nám dostává vydařené kombinace několika žánrů s perfektní režií a scénářem. Ve výsledku je sice celé to cestování časem jen atraktivní způsob, jak převyprávět motiv o pravé lásce, ale čert to vem. Tohle se podařilo po všech stránkách. Pro všechny fanoušky Kinga jasná povinnost, ostatním mohu jen doporučit.

11.22.63

USA, 2016, 8×70 min

Režie: Kevin Macdonald, Fred Toye, James Kent, James Strong… (více)

Scénář: Quinton Peeple

hulu-logoSouvisející odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESSFOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR

2 254 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.