Ocenění

Fantastické seriály: PREACHER

Autor | Aktuality | Úterý 27 září 2016 12.15

Pro kazatele je slovo vším. Členové farnosti dobrému řečníkovi při kázání neusnou, naopak si pozorně vyslechnou slovo boží, jedinou skutečnou pravdu, která mnohým zbyla. Jesse Custer je kazatelem z povinnosti. V minulosti nebyl žádným svatouškem a stále se dovede více než slušně prát, dokonce ani střelné zbraně mu nejsou cizí. Náhodou si ho ale vybrala éterická bytost z vesmíru, jež mu propůjčila hlas, jenž nelze neuposlechnout. Kazatel tak má k dispozici nástroj, jímž touží své ovečky vést, aby mohl celý prohnilý zapadákov uprostřed Texasu konečně spasit. Po více než dvaceti letech od vydání prvního komiksového sešitu se Preacher objevil i na televizních obrazovkách…

preacher-jesse

O seriálu si lze udělat obrázek už podle předchozích projektů jeho tvůrců. Sam Catlin scenáristicky spolupracoval na seriálu Perníkový táta, jenž je považován za jeden z nejlepších seriálů posledních let. Evan Goldberg a Seth Rogen se sešli už vícekrát, z doby nedávné vzpomeňme filmy Zelený sršeň a Apokalypsa v Hollywoodu. Z jejich společné tvorby je znát fanouškovství spojené s mnoha pop kulturními odkazy. V důsledku toho se seriálový Preacher nechává svou komiksovou předlohou spíše jen inspirovat, ani zdaleka nekopíruje panel za panelem, mění podobu i motivace postav, a nebýt titulků, divák by si mohl občas myslet, že jej mají na svědomí bratři Coenové.

Po prvních pěti dílech není zcela zřejmé, kudy se seriál hodlá ubírat. Preacher se nijak neobtěžuje s odpověďmi na otázky, které díl za dílem vrší, a dokonce by sem tam neškodilo nějaký díl vynechat. Děj skáče v prostoru i čase vcelku přehledně, ale s každým takovým přeskokem ukáže jen kusou informaci, která má za účel navnadit na pozdější vysvětlovací fázi. Kýženého efektu je dosaženo jen částečně. Bezesporu nejvydařenější je střihové propojení zdánlivě nesouvisející linie z časů osidlování, která si zpracováním v ničem nezadá s westernovými tarantinovkami.

Hereckému obsazení je jen máloco vytknout, Dominic Cooper je v kolárku správně otrávený, Joseph Gilgun si užívá bezstarostného upírství, jen Ruth Neggaová nemá téměř co hrát a jako kazatelova bývalá milenka jen střídá uražené pohledy a čeká na okamžik, kdy se všichni zvednou a konečně půjdou. Ani stopa po kýžené chemii mezi ní a hlavní postavou. Jednu ze svých malých velkých rolí si zato užívá Jackie Earle Haley jako místní šéf, pro kterého má význam jen množství poraženého dobytka a nekonečná zásoba cynismu.

Drsné scény střídají konverzační, ty pak nahrazují scény mírně absurdní až úplně ujeté. Výsledek je občas trochu únavný, ale s blížícím se finále se do něj dostává potřebná energie, která si diváky na další sezónu spolehlivě zajistí. Jen znalci komiksu patrně odpadnou už u prvních dílů a náročný divák hledající víc než jen chvilkové pobavení by se do seriálu neměl ani pouštět. Vedle výborných Hell on Wheels si tak televizní stanice AMC může zapsat další seriál westernového typu, i když tenhle si s tím, že dobro je tam nahoře a zlo kdesi dole, hlavu zase tolik nedělá.

Preacher

USA, 2016, 10×60 min

režie Seth Rogen, Evan Goldberg, Michael Slovis aj.

scénář Garth Ennis, Sam Catlin, Evan Goldberg, Seth Rogen

amc-logoSouvisející odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESSFOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR11.22.63STRANGER THINGS

CIZINKA

1 913 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by hromotlk — 27.9.2016 @ 15.54

    z vyborneho komiksu spravili priemerny serial.
    to kam sa serial dostal za 10 casti sa malo zmestit do prvych troch casti.
    Cassidy je najlepsie obsadena a zahrana postava.

  2. Komentáře by standa.e — 27.9.2016 @ 17.06

    Však je také nejvěrnější předloze…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.