Ocenění

Fantastické seriály: INCORPORATED

Autor | Aktuality | Pondělí 27 února 2017 11.00

Korporátní životní styl se přímo týká stále větší skupiny lidí. Přes nejčastěji zmiňované nevýhody v podobě ztráty tvůrčí svobody, omezených možností cokoli ovlivnit a zvýšeného, až nadbytečného počtu manažerských jednání, nabízí i slušné množství zajímavých benefitů, díky nimž za sebou mnozí ještě rádi zavřou bohatě zdobená dvířka zlatých klecí. Při změně měřítka už dnes nalezneme korporace uplatňující politický vliv k posílení a upevnění svých pozic na státní úrovni. Krůček po krůčku se tak otevírají možnosti uchopení moci způsobem, díky němuž se stát neřídí jako firma, ale rovnou se firmou stává. A právě vizi takového zřízení představuje seriál Incorporated televizní společnosti SyFy.

incorporated-poster

Incorporated se odehrává ve světě roku 2074 zpustošeném řadou ekologických katastrof, jež vyhnaly miliony lidí z jejich domovů a vnutily jim život v nejistotě. Staré pořádky vzaly rychle za své a moci se chopily nadnárodní společnosti hájící své zájmy pomocí tvrdých bezpečnostních opatření. Zaměstnancům takových firem je zajištěn pobyt v Zelené zóně, která na první pohled působí dojmem ráje na zemi. Ti méně šťastní živoří za zdí v Červené zóně, kde lidský život pozbyl téměř veškerou hodnotu a kde se před několika lety začal psát milostný příběh Eleny a Aarona. Zatímco z Aarona se stal Ben Larson, šťastně ženatý mladík v drahém obleku a vycházející hvězda biotechnologické společnosti pracující na vývoji revolučního výslechového zařízení, Elena je vydána napospas zákazníkům luxusního nočního klubu.

Podobně jako Niccolovy filmy Gattaca a Vyměřený čas nechávají tvůrci Incorporated diváka nahlédnout do fungování vztahů mezi vládnoucí třídou žijící ve sterilním pohodlí a lidskou spodinou, která je především zdrojem zábavy a postradatelné pracovní síly. Právě kontrastní rozdělení světa je díky jednání postav vykresleno na výbornou, přestože na tom mají svůj podíl i vcelku podprůměrné vizuální efekty. V Zelené zóně jednají lidé chladně a jejich hlavní hnací silou je kariérní postup. Lidé z Červené zóny se zase chopí každé příležitosti, aby se dostali z bídy. Jeden z nejlepších dílů první sezóny se věnuje únosům bohatých lidí s následnou konfrontací společenských vrstev během vyjednávání. Na druhou stranu Benův postup za záchranou milované osoby až tak zábavný není. Sice ho provází několik zajímavých zvratů, komplikací a nevšedních intrik, ale se všemi se popasuje natolik sebejistě, že ani nestačí divákovi poskytnout intenzivnější prožitek. Nemalý podíl na tom má i poněkud omezený výrazový rejstřík Benova představitele Seana Tealea.

Seriál se ve své první sezóně dostává do tempa až po pár dílech, nechává postavy zabloudit do několika dějových linií, aby je proměněné poznáním nebo vlastními činy zanechal napospas další sérii. V tomto směru je ovšem Incorporated, společný projekt nerozlučné dvojice Matt Damon a Ben Affleck, prozatím v nejistotě, protože o jeho obnovení pro druhou sérii dosud nebylo rozhodnuto. Ať už se ale seriál potýká s nejistou diváckou přízní kvůli větší míře předvídatelnosti, nebo proto, že svým pojetím není nijak zvlášť výjimečný, nabízí slušně zpracovaný svět, z něhož lze v budoucnu ještě vykřesat pár zajímavých příběhů.

Incorporated

USA, 2016, 10×43 min

režie David Pastor, Àlex Pastor, David Grossman, Darnell Martin aj.

scénář David Pastor, Àlex Pastor, Ted Humphrey, Mike Batistick

syfy-logo

Související odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESSFOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR11.22.63STRANGER THINGS

CIZINKA ♦ PREACHER ♦ WESTWORLD ♦ LUKE CAGE

1 740 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by petrSF — 28.2.2017 @ 22.42

    Seriál byl ještě v den vydání článku zrušen: http://www.serialzone.cz/clanek/8889-serialove-osudy-incorporated/

  2. Komentáře by Cloudy — 1.3.2017 @ 10.29

    Po Oskarech už si na tyhle náhlé zvraty musíme začít zvykat. Bratři Pastorovi teď budou muset křesat jinde.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.