Fantastické seriály: JESSICA JONESOVÁ
Ačkoli diváckou přízeň v rámci marvelovského univerza testuje právě uvedený Iron Fist, dnešní Fantastické seriály se podívají necelé dva roky do minulosti na seriál o jedné černovlásce, soukromém očku, jejíž osud se kdysi protnul s velmi nebezpečným mužem. Jessica Jonesová není zcela typickým příkladem hrdinky, v níž by se zrcadlila vůle konat za každou cenu dobro, jako žena nemá ani potřebu bojovat o své sebeurčení, nejvíc ze všeho si přeje, aby jí konečně dali všichni pokoj a ona si mohla někam v klidu zalézt a věnovat se své zálibě v tvrdém alkoholu. Jenže Jessica nenajde klid, dokud nebude mít všechny účty srovnané, což ji dovede k událostem, které učiní Jessicu Jonesovou jedním z nejlepších komiksových seriálů.
Za prosklenými nebo vysklenými dveřmi detektivní kanceláře žádají klienti po Jessice nejčastěji sledování svých protějšků za účelem prokázání nevěry. Jednoho dne se v její úřadovně, která je alespoň ze začátku také obstojně uklizenou domácností, objeví starostliví rodiče pátrající po nezvěstné dceři. Jessica najde dívku relativně rychle, ale tím pro ni případ nekončí, právě naopak. Všechny stopy i svědectví totiž ukazují na osobu, kterou soukromá vyšetřovatelka dobře zná a pro níž byla svého času schopná udělat téměř neodpustitelné činy. Nastal čas přestat před zlem utíkat a pokusit se mu čelit; v pochmurné atmosféře sychravého Manhattanu, přesně tak, jak se na žánr neonoirové detektivky sluší a patří.
Jednou z nejsilnějších stránek Jessicy Jonesové jsou postavy. U každé z nich je jasná její pozice v příběhu, a navíc nejsou navzájem zaměnitelné. Samotná Jessica (Krysten Ritterová) si jako samorost po většinu času vystačí s výrazem „neotravujte mě“ střídaném s „jděte mi z cesty“. Ostatní jsou pro ni často jen zátěží, kterou dříve či později bude muset tahat z bryndy. Na druhou stranu je Kilgrave (David Tennant), záporák se schopností ovládat lidskou mysl, nezralým jedincem, pro něhož není problém mít v okamžiku všechno, nač si vzpomene. Jakmile se byť jen na moment vzdá své schopnosti, začne se nervozitou sypat jako domek z karet. Prostor si nenechá upřít ani Jessičina spřízněná duše Trish (Rachael Taylorová), jejíž účast v seriálu by byla zajisté pány tolerována, i kdyby neřekla jediné slovo, ale přesto zaujme roli neobvyklého sidekicka s vlastní rádiovou show. A počínaje upjatou lesbickou advokátkou v podání Carrie-Anne Mossové by bylo možné začít s výčtem mnoha různorodých vedlejších postav, které se životodárně včleňují do příběhové mozaiky.
Další plusové body nabírá seriál díky volbě záporáka. Kilgrave není žádný pomatenec, který by chtěl ovládnout svět, má velice jasnou motivaci zakořeněnou v jeho výchově a dlouhodobém citovém strádání, pro níž by měl mít snad každý alespoň špetku pochopení. I když jeho schopnosti netkví v hrubé síle nebo třeba laserovém zraku, ovládání mysli se tu zdá být jednou z nejnebezpečnějších superschopností, jaká se kdy v komiksových adaptacích objevila. Nepřítelem se totiž může stát kdokoli a jistou zásluhu na tom má i způsob Kilgraveova rozhodování, jež vede k často brutálním a krvavým výsledkům. Oproti tomu Jessičina obrovská síla, s níž dokáže uzvednout, případně zlomit nebo zastavit prakticky cokoli, není pro příběh příliš důležitá. Je spíše příčinou její společenské vyčleněnosti, kterou má možnost sdílet v romantické linii s Lukem Cagem, jehož role ve funkci vedlejší postavy je zde mnohem živější než v jeho samostatném seriálu.
Stejně jako u mnoha jiných seriálů i zde platí, že celkový počet dílů v sérii mohl být menší a výsledku by to jen prospělo. Důvodem není problém s výplňovými díly bez většího vlivu na děj, které se zde téměř nevyskytují, ale spíš opakované dopadání záporáka povinně následované jeho únikem. A ačkoli nejsem příznivcem dlouhých akčních finále, závěrečná scéna první série Jessicy Jonesové si přímo říkala o mnohem větší účast a brutální pompéznost, než jakou nakonec předvedla. Jinak nemá seriál se silnými a vypjatými scénami problém a divákovi jich v průběhu třinácti dílů nabídne dostatek. Zejména v první polovině série je také zjevná snaha držet povědomí o událostech velkých superhrdinů v čele s velkým zeleným šílencem bořícím celé domy. Dění na obrazovce pak připomíná, že se dějí další velká dramata ve stínu jiných velkých událostí.
S první sérií Daredevila a Jessicy Jonesové se rok 2015 pro Netflix ve službách Marvelu opravdu vydařil, mnohem víc než rok následující, kdy úřadovala nevyvážená druhá série Daredevila a podivně vyvedený Luke Cage. Další Jessica Jonesová se s největší pravděpodobností objeví až v roce 2018 a bude zajímavé sledovat, zda obstojí i napodruhé.
Jessica Jonesová
USA, 2015, 13×60 min
Režie S.J. Clarkson, David Petrarca, Stephen Surjik, Billy Gierhart aj.
Hrají Krysten Ritter, Rachael Taylor, David Tennant, Carrie-Anne Moss aj.
Související odkazy:
HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK
AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA
THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESS ♦ FOREVER
AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS
SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR ♦ 11.22.63 ♦ STRANGER THINGS
CIZINKA ♦ PREACHER ♦ WESTWORLD ♦ LUKE CAGE
1 701 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
zatím za poslední dobu je dobrá jen Expanse a Já a robot.
@Kim: Jessica sice neodpovídá kritériu „za poslední dobu“, ale spousta lidí ji mohla minout, protože na první pohled může vypadat nezajímavě. Pocity z Jessicy Jonesové by se daly vyjádřit třeba parafrázováním citátu z House of Cards: „Tenhle seriál je jako správný sebevrah, který nepřejíždí přes žíly nožem napříč, jako nějaký amatér, ale hezky podélně, aby docílil toho, čeho docílit potřebuje.“