Ocenění

Fantastické seriály: HARD SUN

Autor | Aktuality | Úterý 6 března 2018 14.45

Britské detektivní seriály si svůj vysoký standard drží už od časů inspektorů Adama Dalglieshe a Jima Taggarta. Nejedná se ovšem vždy o čistě odpočinkovou zábavu, jejich sledování může být chvílemi až nepříjemné, přinášejí totiž skutečně drsné, syrové a intenzivní případy, které v americké produkci většinou nenajdete. Nejlepším příkladem takového seriálu je v současnosti zřejmě Marcella, jehož hlavní dějová linie se bez jakýchkoli hluchých míst točí kolem pátrání po sériovém vrahovi. Nechybí ani propojení s fantastickým žánrem, tak jako v případě seriálu Městečko Fortitude. Nyní se k podobné směsi stanice BBC One vrací v seriálu Hard Sun, jehož tvůrce a scenárista Neil Cross stojí i za legendárním Lutherem.

hard-sun

Seriál Hard Sun nese jméno záhadné stejnojmenné předpovědi, dle které má během následujících pěti let dojít k vyhlazení lidstva. Neodvratná katastrofa je před veřejností utajována v obavách před neudržitelným chaosem a totálním rozkladem společnosti, přesto se ale studie s podrobnými matematickými modely dostane do rukou zručného a velmi brzy i mrtvého hackera. Následně se k ní dostane čerstvě ustanovená dvojice detektivů. A je to vskutku pár k pohledání. Šéfinspektor Hicks (Jim Sturgess) je podezřelý z vraždy svého parťáka, a navíc své ženě zahýbá s vdovou, která tu po něm zbyla. Detektiv Renková (Agyness Deynová) má rovněž pohnutou minulost, problematické rodinné vztahy a na Hickse je nasazená s jasným cílem prokázat jeho vinu. Jak jistě uznáte, ke nastolené kvalitě pracovního ovzduší plného nedůvěry vidina jisté smrti do pěti let nijak nepřispívá.

Veškeré sci-fi začíná a končí právě onou hrozbou, o níž se nedozvíme žádné fyzikální detaily. Fanoušci speciálních efektů se tak budou muset poohlédnout jinde. Přece jen jde o detektivní seriál a zmíněný sluneční fenomén dodává vraždícím maniakům novou formu motivace, v mnoha směrech podobnou hysterii blížícího se konce století. Vedle vyšetřovací části a postupného zvyšování napětí mezi dvojicí detektivů se v seriálu objevují i další témata spojená zejména se současnou informační nejistotou. Ústřední dvojice detektivů také nese tíhu zodpovědnosti spojenou s šířením zprávy, která je při pohledu na vršící se hromadu mrtvol nejspíš pravdivá, avšak lidstvu rozhodně nepřináší nic dobrého. Chtěli byste opravdu vědět, že ode dneška za pět let už tu nikdo včetně vás nebude? A je v dnešní nestálé době vůbec možné, aby si oznámení konce světa získalo větší pozornost a hlavně důvěryhodnost?

V tomto bodě se sluší poznamenat, že seriál se na poli konspiračního thrilleru a předapokalyptické sci-fi nepohybuje příliš obratně. Hlavní dějovou linkou táhnoucí se přes všech šest epizod se totiž stane snaha o získání flashdisku plného přísně tajných informací, které jsou ovšem záhy zpochybněny a veškeré pozdější vydírání a vyhrožování smrtí není po úvodních krvavých štvanicích vůbec nutné. Mnohem zajímavější jsou jednotlivé případy, s nimiž se detektivové musí popasovat a které seriálu dodávají epizodický charakter. Vrahové a šílenci sžíraní vírou, nadějí nebo pochybnostmi se ve jménu blížící se katastrofy ohání nožem, cepínem i mačetou a dokážou deprimovat a děsit celé město. Obzvlášť výživná je dvojdílná epizoda o vraždícím maniakovi, který skrze zpověď vyzve Boha, aby odhalil svou existenci a zastavil ho. S kamerami na každém rohu a chytrými telefony v každé ruce se zdá neuvěřitelné, že by obyvatele Londýna mohl terorizovat příliš dlouho, což je přesně ten typ přesvědčení, díky němuž je prakticky nezastavitelný.

Na Hard Sun lze nahlížet ze dvou úhlů, jež mají zásadní vliv na výsledné hodnocení. Jako šestidílný monolit není se svou hlavní příběhovou linií příliš přesvědčivý a stejně je na tom i vzájemný vztah jinak dobře obsazené ústřední dvojice. Avšak jako detektivní seriál, u něhož je katastrofický motiv pouhým spouštěčem série zajímavých případů, obstojí bez problémů.

Hard Sun

Velká Británie, 2018, 6 x 55–59 min

Režie: Brian Kirk, Nick Rowland, Richard Senior

Scénář: Neil Cross

Hrají: Jim Sturgess, Agyness Deynová, Nikki Amuka-Birdová, Derek Riddell aj.

BBC-one

Související odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESSFOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR11.22.63STRANGER THINGS

CIZINKA ♦ PREACHER ♦ WESTWORLD ♦ LUKE CAGE

INCORPORATED ♦ JESSICA JONESOVÁ ♦ IRON FIST ♦ THE DEFENDERS

2 010 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.