Ocenění

Fantastické seriály: UNDONE

Autor | Aktuality | Středa 8 ledna 2020 13.15

Při dnešním množství seriálů se stává, že jich spousta rychle vyšumí z hlavy, případně se ztratí v našlapané konkurenci. Ojediněle se však objeví kousek, v němž je od prvního okamžiku cítit něco jedinečného. A přesně takový dojem vyvolává Undone, krátkometrážní animovaná série společnosti Amazon. Undone nevypadá jako nic, co jste zatím mohli v televizi vidět, a od prvních minut přislibuje vtahující emotivní zážitek. Audiovizuální i vypravěčský…

undone-1

Pro mladou Almu (Rose Salazarová) je usazený život tou nejhorší noční můrou. Jenže vše v jejím životě napovídá, že přesně k tomu směřuje. Má stabilní práci, milujícího přítele a celkovou frustraci umocňuje blížící se svatba její „příliš obyčejné“ sestry Beccy (Angelique Carbelová). Ta si má vzít bohatého, nicméně nesmírně nudného chlapa. Alma se bojí, že jednoho dne skončí jako sestra. Následně však dochází k hrozné dopravní nehodě. Alma se probouzí v nemocnici po kómatu a vedle ní sedí její otec Jacob (Bob Odenkirk). Na tom by nebylo nic extra zvláštního, jenže to by nesměl být už řadu let po smrti. Jacob dceři vysvětlí, že jí pomohl odemknout její schopnost cestovat v čase a potřebuje, aby mu pomohla vyřešit svou záhadnou smrt, která se odehrála před více než dvaceti lety. Srozumitelné uspořádání času a posloupnosti událostí se začíná nesmyslně přehazovat. Alma se ocitá ve vnímání reality, které je chaotické a porozumět mu bez pomoci se zdá nemožné.

Undone je prvním seriálem, který je natočen technikou rotoskopie (kombinace skutečných herců a prostředí, které je posléze přemalováno a vybarveno různými způsoby: olejomalba, digitální kresba, atd.). Můžete ji znát například z filmů jako Temný obraz (2006), Valčík s Bašírem (2008) nebo Alois Nebel (2011). Tento způsob animace je u filmu ojedinělý, proto i každý snímek, na němž je použit, vypadá jinak a má osobitou uměleckou formu. V případě Undone bych se nebál tvrdit, že je použit dosud nejzajímavěji.

Seriál má osm episod a každá je dlouhá jen okolo 22 minut. Krátká metráž by mohla navodit dojem, že půjde o svižnou zábavu s řadou vizuálních taškařic. Celková stylizace však záhy napoví, že tentokrát půjde o něco vážnějšího. Výtvarný koncept tu není samoúčelný. Hranice mezi skutečnými herci a kresbou se zajímavě stírá – stejně jako se stírá vnímání Almy. Místy to vypadá, že je hrdinka chycena v psychedelické časové smyčce, ale opakující se scény nejsou nikdy stejné a svým jednáním je schopná měnit jejich výsledek. To vytváří nepředvídatelnost a překvapivé momenty. Děj konstantně ukazuje něco nového, díky čemuž plyne příjemným tempem. Autoři zde například užívají statické olejové malby v pozadí a místy 3D animaci. Dvou a třírozměrné scény se nápaditě prolínají a umožňují tvůrcům dělat se scénami i herci absurdní věci. Fantaskní prostředí a obrazy jsou místy thrillerové, jindy meditativní. Scény se střídají často a aplikují kreativní střih, vždy však zůstávají srozumitelné a pro diváka přehledné. Tvůrci tak dosáhli efektní atmosféry, která současně reflektuje ústřední téma.

Jacob se stává pro dceru průvodcem jejího nového vnímání a současně hlavním mystériem příběhu. Jenže lidé kolem Almy její divné chování nechápou. Trpí snad Alma poškozením mozku, posttraumatickou stresovou poruchou, schizofrenií? Rozhodně si to myslí její ortodoxně založená matka (Constance Marieová). Hrdinčin přítel má sice vstřícnější přístup, ale Jacob ji nabádá, aby neříkala lidem pravdu, protože ji nikdy nepochopí a pro ni to skončí špatně. Nabádá Almu, aby přetrhala vztahová pouta, jedině pak dokáže rozvinout své schopnosti a napravit tragickou minulost rodiny. Tohle stresující dilema je jedním z hlavních motivů Undone a je podáno přirozeně a inteligentně. Alma driftuje napříč časem i rozdílnými realitami a současně se snaží zůstat zakotvená ve známé realitě. Chce se soustředit na práci, vyjít s panovačnou matkou, energickou sestrou a rozlousknout komplikovaný vztah se Samem. Ale nic z toho není snadné.

Undone je v základní rovině solidní sci-fi/mysteriózní drama, které řeší obtížnou dynamiku rodiny a odkrývá světy za běžnou hranicí reality. Předkládá filozofická i sociální témata a jde přitom do překvapivé hloubky. Charaktery jsou propracované a děj je tlačí do náročných a nepříjemných situací. Rose Salazarová si tu střihla hodně zajímavou postavu a z velké části stojí kvalita na jejím přirozeném výkonu. Alma střídavě baví diváka sarkastickým humorem, živelností i intimním rozměrem svého nitra. Je to mnohavrstvý charakter. Dokáže být hodně nepříjemná, depresivní a necitlivá, jenže pod vnější slupkou houževnatosti ukazuje nejistotu, obavy a zranitelnost. Alma není schopná najít nikoho, kdo by ji dokázal podpořit potřebným způsobem. Undone tak nabízí motivy: jak komplikované je někdy porozumět druhému člověku, a jak složité je vydat se v životě novým směrem, když jej lidé kolem zpochybňují.

Místy je vyprávění melodramatické a možná zbytečně dlouho přešlapuje u témat, která zavání klišé. V poslední třetině se zdá, že se odklání do jiných vod, než které nabízí z počátku, ale jeho zakončení je smysluplné, logické a patřičně emotivní. Nejde o artový experiment, ale promyšlený příběh se silným důrazem na psychologii postav. Má dynamický scénář, více myšlenkových rovin a unikátní zpracování. Celkově baví napříč všemi díly a uteče jako voda.

Undone je emotivní dobrodružství o sebepoznání, zabalené do detektivního sci-fi příběhu. Působí zemitě i fantaskně, baví humorem i procítěností a vybízí k zamyšlení. Nepřináší sice v ústřední myšlence nic převratného, ale komplexní dějový oblouk hrdinky a ojedinělé zpracování z něj činí drama, které vám z hlavy jen tak nevyšumí.

Undone

USA, 2019, 3 h 11 min

Tvůrce: Raphael Bob-Waksberg

Režie: Hisko Hulsing

Hrají: Bob Odenkirk, Rosa Salazarová aj.

Amazon Logo

Související odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESS ♦ FOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR ♦ 11.22.63 ♦ STRANGER THINGS

CIZINKA ♦ PREACHER ♦ WESTWORLD ♦ LUKE CAGE

INCORPORATED ♦ JESSICA JONESOVÁ ♦ IRON FIST ♦ THE DEFENDERS

THE DEFENDERS ♦ HARD SUN ♦ ALTERED CARBON ♦ DVA SVĚTY

THE HAUNTING OF HILL HOUSE ♦ VIOLET EVERGARDEN

ZONE BLANCHE ♦ SEE

2 522 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by idle — 14.1.2020 @ 9.57

    Díky za tip, seriál se povedl a bavila mě i výtvarná stránka.

  2. Komentáře by pes — 27.1.2020 @ 22.47

    Mě tedy zatím nijak nenadchl. Po třetím dílu dost váhám, jestli se odvážím do dalších. Dám si chvíli pauzu a po čase tomu dám ještě šanci…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.